80 - 62

07/12/2019 15:15 Elite League 19/20 5 40'

Deree1920241780
Ελληνικά Πετρέλαια1713201262

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ του Deree και των Ελληνικών Πετρέλαιων, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80-62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνα man to man, με το παιχνίδι επιθετικά να είναι γρήγορο, το Deree να μπαίνει καυτό από την γραμμή των 3 πόντων και το σκορ να γίνεται 15-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ με πρωταγωνιστές τους Καρρά Γ. και Κουτρούλη Π. αντέδρασαν, απάντησαν με δικό τους run και με goal foul του Κουτουζή Π. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 19-17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό τρέχοντας συνεχώς σε αιφνιδιασμούς και με πρώτο βιολί επιθετικά τον Γκρατσιάτο Γ. κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 2-3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες των Κουτρούλη Π. και Κουτουζή Π., το παιχνίδι παρέμεινε ελεύθερο και θεαματικό και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 39-30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες έπαιξαν καλό και ποιοτικό μπάσκετ, οι παίκτες των ΕΛΠΕ έδειξαν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης, οι παίκτες του Deree επιβάλλοντας το παιχνίδι τους ανέβασαν από νωρίς στην 3η περίοδο την διαφορά στους 15+ πόντους και διατηρώντας ένα προβάδισμα ασφαλειας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Βελέντζας