70 - 75

08/03/2020 19:00 Elite League 19/20 11 40'

Deree1021172270
Motor Oil1524162075

Για την Εlite League η ομάδα του Deree υποδέχθηκε την Motor Oil που πήρε μια δύσκολη και σπουδαία νίκη με σκόρ 70-75.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man και οι φιλοξενούμενοι ζώνη 3-2 προσαρμοσμένη στον Μπριασούλη και τον Γρατσιάτο. Στα πρώτα λεπτά το Deree προηγήθηκε ευστοχώντας σε σούτ 3 πόντων ενώ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν μάχη απέναντι στον Hansen μέσα στη ρακέτα και στο πεντάλεπτο το σκόρ ήταν 8-6. Στη συνέχεια όμως ο Hansen, που φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, πήγε στον πάγκο ενώ οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι απέναντι στη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένες επιθέσεις, έβαλαν την μπάλα μέσα στο καλάθι, κέρδισαν επιθετικά ριμπάουντ και μείωσαν σε 10-9 ενώ με ένα σερί 0-6 πέρασαν μπροστά με 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν απολύτως τον ρυθμό με τον Μπούτα να βοηθάει και αυτός στο κατέβασμα της μπάλας. Οι γηπεδούχοι έκαναν μονοδιάστατες επιθέσεις με πολλά άστοχα μακρινά σουτ την ώρα που η Motor Oil έκανε ολόκληρες επιθέσεις και διεισδύσεις πρός το καλάθι ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και στο +11. Στο πεντάλεπτο το σκόρ ήταν 20-28. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκόρ και το Deree μείωσε ξανά τη διαφορά σε 24-28. Σε αυτό το σημείο με ένα ξέσπασμα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι και με ένα σερί 0-6 διαμόρφωσαν το 24-34 δύο λεπτά περίπου πρίν τη λήξη του ημιχρόνου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 31-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν άστοχες και έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι με τον Hansen να επιστρέφει στο παιχνίδι μείωσαν τη διαφορά σε 35-42 αλλά στη συνέχεια έκαναν βιαστικές επιθέσεις και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ και παρότι ήταν άστοχοι ανέβασαν τη διαφορά στο πεντάλεπτο σε 35-48. Στην πορεία οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 13-7 μείωσαν ξανά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 48-55.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο στην πρώτη φάση ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (48-58) αλλά στη συνέχεια για περίπου 3 λεπτά έμειναν χωρίς σκόρ κάνοντας συνεχόμενα λάθη απέναντι στη ζώνη του Deree που με ένα σερί 10-0 ισοφάρισε σε 58-58. Η Motor Oil με 7 αναπάντητους πόντους του Κρασαδάκη άνοιξε ξανά τη διαφορά με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 58-65. Σε αυτό το σημείο ο Γρατσιάτος με τρίποντο σταμάτησε το σερί και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν με 68-67 , 2:23 πρίν τη λήξη του αγώνα αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παρά την αστοχία τους κατάφερναν να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους κερδίζοντας τα επιθετικά ριμπάουντ και ξέφυγαν στο σκόρ ξανά με 68-72. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (70-72) ο Μπονάτσος με ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ κέρδισε φάουλ 20΄΄πρίν τη λήξη και με 2 εύστοχες βολές έκανε το 70-74 και κλείδωσε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 70-75.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπριασσούλης με 14 (1) και Γρατσιάτος με 38 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κρασαδάκης με 23 (1) και Μπονάτσος με 15 (1) ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Μπούτα με 11 πόντους, αντίστοιχα.