72 - 53

16/02/2020 15:45 Super League A 19/20 10 40'

DHL1621211472
EY1811101453

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής της Super League A, μεταξύ της DHL και της EY, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-53.

Από το 1ο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν ένα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά δείχνοντας τις άγριες μπασκετικές τους διαθέσεις, βγάζοντας ωραίες συνεργασίες και παίζοντας σκληρά στην άμυνα όπου στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-10. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σταθερά γρήγορος με τις δύο ομάδες να ευστοχούν και σε τρίποντα που τους έδωσαν ψυχολογία, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 16-18.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 30-21. Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους αντέδρασαν και έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, βάζοντας σημαντικούς πόντους που τους κράτησαν ζωντανούς στο παιχνίδι με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 37-29.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι μπήκανε το ίδιο έτοιμοι τρέχοντας ένα σερί 7-0 στα πρώτα 3 λεπτά, πιέζοντας τους αντιπάλους τους και σκοράροντας στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να βάλουν τα θεμέλια για τη νίκη. Αντιθέτως η ΕΥ ήταν νευρική, χωρίς λύσεις, πράγμα που την δυσκόλεψε να βάλει πόντους στην επίθεση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 58-39.

Στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκανε το momentum, παίξανε καλή άμυνα και γύρισαν τη μπάλα βρίσκοντας τον ανοιχτό παίχτη, αλλά η DHL απέδειξε πόσο σταθερή ομάδα είναι χωρίς να χαλαρώσει κράτησε τη διαφορά ασφαλείας και κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 72-53.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βλαχάκης με 24(5) και ο Μπουτσικάκης Π. με 15(5) πόντους, αντίθετα από τους φιλοξενούμενους ο Παναγιωτάκης Ι. με 17, ο Κοκκαράκης με 13 και ο Παπανδρέου Δ. με 12(1) πόντους βοήθησαν στο έργο της ομάδας τους.

Διαιτητές: Σκούτας, Αναγνώστου