40 - 47

23/11/2022 20:30 Shipping League 22/23 4 40'

DNV14381540
Angelicoussis Group65162047

Στον Αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της DNV και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με σχηματισμό man to man ώστε να μπορέσουν να αμυνθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος καθώς ήταν η μόνη που σκόραρε  και το σκορ ήταν 8-0  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, η κάθε πλευρά πέτυχε από 1 σερί 4 πόντων ως ένδειξη μαχητικότητας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων σίγησε, που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ ήταν 14-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η μπάλα κυκλοφορούσε καλά που βοηθούσε την καλή λειτουργία αλλα η αποτελεσματικότητα τους στάθηκε εμπόδιο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-11

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και με συγκέντρωση έκαναν την αντεπίθεση τους πετυχαίνοντας όσους πόντους είχαν σε όλο το προηγούμενο ημίχρονο και το σκορ ήταν 20-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της DNV ισορρόπησαν το ρυθμό και με επιμέρους σερί 5-5 ανέκοψαν τον αντίπαλο ρυθμό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές και δεν επέτρεπε η μια στην άλλη να ξεφύγουν στο σκορ που ήταν 29-33 με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με σκορ (33-45) και πήραν μεγάλο προβάδισμα σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Οι γηπεδούχοι με σερί 7 πόντων απάντησαν αλλά ξέμειναν από χρόνο και τελικά ηττήθηκαν με 40-47.