28/02/2023 19:00 Shipping League 22/23 16 40'

DNV911111247
Minerva Marine241161253

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της DNV και της Minerva Marine, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες από τις 2 πλευρές επέλεξαν άμυνα man to man για να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποία εμφάνισε καλύτερη εικόνα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και εκδήλωνε σωστά οργανωμένες επιθέσεις. Ως αποτέλεσμα αυτού βρισκόταν μπροστά με σκορ 5-10 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια βρίσκοντας καλές συνεργασίες είχε ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων. Από την άλλη πλευρά η ομάδα της DNV, έκανε πολλά λάθη τα οποία την ανάγκασαν να χάνει την επαφή στο σκορ από τους αντιπάλους τους (9-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Minerva Marine άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη ώστε να καταφέρουν να στραγγαλίσουν την αντίπαλη επίθεση. Επιθετικά βέβαια δεν κατάφερε να έχει καλή εικόνα και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 11-28. Στο υπόλοιπο οι παίκτες των γηπεδούχων βελτίωσαν την απόδοσή τους, πίεσαν περισσότερο και με τις διεισδύσεις κοντά στο αντίπαλο καλάθι βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν καλύτερη απόδοση και βρίσκοντας το στόχο στις οργανωμένες επιθέσεις που εκδήλωναν συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Το σκορ στο 25ο  λεπτό του αγώνα ήταν 26-38. Στην πορεία όμως οι παίκτες της Minerva ήταν εκείνοι που εμφάνισαν καλύτερη εικόνα και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα 31-41.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες αμφότερες έδειξαν τη θέληση τους να διεκδικήσουν το παιχνίδι έχοντας καλό ξεκίνημα. Η ομάδα η οποία κατάφερε να ξεχωρίσει σε αυτό το κομμάτι ήταν η φιλοξενούμενη η οποία απέκτησε τον πρώτο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν μπροστά με 37-50. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έπαιξαν τα ρέστα τους για τη διεκδίκηση της νίκης όμως η διαφορά σε συνάρτηση με το χρόνο που απέμενε ήταν απαγορευτική και έτσι περιορίστηκαν σε μια ήττα 6 με πόντους.