24/11/2022 19:00 Shipping League 22/23 4 40'

EastMed41314940
Kyklades Maritime2615172381

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στoν αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ τις east med και τις κυκλάδες οι τελευταίοι κατάφεραν και πέρασαν τη νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 40-81.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης προκειμένου να αμυνθούν ενάντια στις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενη καθώς εκμεταλλεύτηκε την αδύναμη ολοκλήρωση της επίθεσης των αντιπάλων τους και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 0- 11. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να αντιμετωπίζουν τα ίδια επιθετικά προβλήματα και επιθετικά τα σουτ 3 πόντων των φιλοξενούμενων τους έδωσαν έξτρα σκορ με την περίοδο να κλείνει με σκορ 4 -26.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μέσα από οργανωμένες επιθέσεις προσπάθησαν να βρουν έξτρα σκορ ενώ οι φιλοξενούμενοι με γρήγορες επιθέσεις και το σκορ ήταν 10 – 32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η αστοχία των γηπεδούχων και οι βιαστικές επιθέσεις των φιλοξενούμενων επέφεραν ένα ισορροπημένο σκορ ανάμεσα στις 2 ομάδες με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17-41

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι ομάδες έπαιζαν ισάξια και αυτό καθρεφτίστηκε και στα επί μέρους σκορ ανάμεσα τους που κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα υπέρ των φιλοξενούμενων και το σκορ ήταν 27-51 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Eastmed πίεζαν πολύ επιθετικά στην προσπάθειά τους να μειώσουν τη διαφορά αλλά οι λάθος πάσες τους, τους στάθηκαν εμπόδιο σε αυτή τους την προσπάθεια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31 58

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γρήγορες επιθέσεις των παικτών της Kyklades σφράγισαν τον αγώνα υπέρ τους καθώς αμυντικά οι αντίπαλοί τους δεν μπορούσαν να τους περιορίσουν και το σκορ ήταν 37-71 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό ανεβάζοντας τη διαφορά σε ακόμα μεγαλύτερα επίπεδα ολοκληρώνοντας για αυτούς έναν αγώνα που ήταν κυριαρχοι παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 40-81.