09/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 2 40'

EastMed1216101755
Kyklades Maritime161612751

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της EASTMED και των KYKLADES οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-51.

Ξεκινώντας το παιχνίδι και οι δύο ομάδες επέλεξαν να κρατήσουν δυνάμεις στην άμυνα παίζοντας άμυνα ζώνης. Επιθετικά από την άλλη ο αγώνας είχε ένα γρήγορο τέμπο και καλή κυκλοφορία της μπάλας και από τις δύο ομάδες διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου πεντάλεπτου σε 3-7.Προς τα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου οι παίκτες της EASTMED γύρισαν σε άμυνα man to man φέροντας το παιχνίδι στα ίσα λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με τελικό σκορ 12-16.

Στο  2ο  Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι παίζοντας full court man to man με αρκετή μπασκετικά πάντα σωματική επαφή. Οι γηπεδούχοι επίσης βρήκαν σωστές επιθετικές λύσεις και στα μισά του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο ο Σταυρουλάκης είχε άλλα σχέδια και με μία πολύ καλή επιθετικά εμφάνιση βρήκε λύσεις την κατάλληλη στιγμή κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 28-32.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια και έχοντας λάβει τις εντολές των προπονητών τους και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι γυρνώντας γρήγορα την μπάλα και βρίσκοντας τον τρόπο να οδηγήσουν την μπάλα μέσα στο καλάθι. Η έξυπνη πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα μαζί με τις πετυχημένες παγίδες που κατάφεραν του οδήγησαν σε διαδοχικά κλεψίματα και στην ισοφάριση με σκορ 35-35.Προς το τέλος της περιόδου όμως, επιθετικά δεν έφεραν τα αναμενόμενα αποτελέσματα και με αρκετά άστοχα σουτ η περίοδος τελείωσε με σκορ 38-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα χρωματίστηκε από αμοιβαία λάθη και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι όμως παίζοντας καλή άμυνα δεν έδωσαν χώρο στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και με μερικά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια εξασφάλισαν την νίκη αποχωρώντας από το γήπεδο με το ροζ φύλλο και τελικό σκορ 55-51.

Διαιτητές: Αυγερινός, Κονταξάκης