09/02/2020 21:15 Shipping League 19/20 7 40'

EastMed1522111462
Angelicoussis Group1613161358

Οδυσσέας Παπαδόπουλος Γλυφάδα
Al. Panagouli 13, Glifada 166 75, Greece

Άλλη μια νίκη για την σπουδαία ομάδα της EASTMED στο Κυριακάτικο ματς της με αντίπαλο την ομάδα της MARAN. Έτσι η ομάδα του Κρυπωτού έφτασε το ρεκόρ της σε 7-22 και γλυκοκοιτάζει την κορυφή της βαθμολογίας. Η  νίκη της μάλιστα έχει μεγάλη σημασία καθώς επιτεύχθηκε επί της MARAN, ενός αντιπάλου με μεγάλη αξία και δυνατό ρόστερ.

Με άμυνα ζώνης ξεκίνησαν την αναμέτρηση και οι δύο ομάδες. Η EASTMED επιχείρησε να περάσει την μπάλα μέσα στη ρακέτα ενώ η MARAN πήρε ότι ελεύθερα σουτ της έδωσε η αντίπαλη άμυνα. Έτσι πετυχαίνοντας 3 τρίποντα (Παπαϊωάννου, Κουμπούρος και Σκαμπαρδώνης) είχε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με τους Σταθάκη και Χρυσάγη να είναι όμως εξαιρετικοί και να κρατάνε την ομάδα τους κοντά.

Η ευστοχία της EASTMED  στα τρίποντα και η αλλαγή της άμυνας της σε man to man άλλαξε τη ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 5 τρίποντα με τον Χρυσάγη να ευστοχεί σε 3 σερί στη λήξη του ημιχρόνου δίνοντας ένα σημαντικό προβάδισμα 8 πόντων στην ομάδα του (37-29). Οι Παπαϊωάννου και Μωυσόγλου ήταν αυτοί που με την παρουσία τους κράτησαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη και μοναδική φορά το +10 (39-29) με καλάθι του Σταθάκη, όμως η MARAN αντέδρασε άμεσα. Με 8 πόντους σερί του Παπαϊωάννου μείωσαν στο καλάθι (39-37), με το ματς να γίνεται ντέρμπυ εκ νέου και να αποκτά μια άγρια ομορφιά. Τα 3 φάουλ του Σταθάκη τον υποχρέωσαν να κάτσει αρκετή ώρα στον πάγκο με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να βρουν δρόμους προς το καλάθι. Το τρίποντο του Παγώνη έδωσε ανάσα στην ομάδα του με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +3 (48-45).

Στο 4ο δεκάλεπτο ο τρομερός Παπαϊωάννου πήγε να πάρει μόνος του το ματς (πέτυχε τους 12 από τους 13 πόντους της ομάδας του)! Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η MARAN πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (50-51 και 52-54) με το ματς να είναι ισόπαλο (54-54) 2 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Χρυσάγης με τρίποντο έκανε το 57-54, με τον Παπαϊωάννου να σκοράρει 2/2 βολές μετά από επιθετικό του ριμπάουντ. Ο Οικονομίδης έκανε το 59-56 με τον Παπαϊωάννου να σκοράρει μετά από νέο επιθετικό ριμπάουντ για το 59-58. Στα 14.1’’ ο Χρυσάγης κέρδισε φάουλ και όντας ψύχραιμος έκανε το 61-58, με τον Παπαϊωάννου να αστοχεί στο τρίποντο και τον Οικονομίδη να γράφει το τελικό 62-58 με ½ βολές.

Ξεχώρισαν οι Χρυσάγης και Σταθάκης με MVP του αγώνα το Χρυσάγης με  29 πόντους και 10 ριμπάουντ. Βοήθησαν και οι Οικονομίδης, Χρήστου και Παγώνης. Εκπληκτικός ο Παπαϊωάννου με 31 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Μωυσόγλου και Καραγιάννης.

Διαιτητές : Σιμας Φ, Γρίσπος. .

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Σταυρίδης Βασίλης  (Παίκτης EASTMED) :

” Ήταν ένα δύσκολο ματς. Στην αρχή πήραμε μια μικρή διαφορά, στο πρώτο ημίχρονο. Στο 2ο ανέβηκαν οι αντίπαλοι, έγινε ντέρμπυ το παιχνίδι. Στο τέλος ήμασταν πιο ψύχραιμοι και πήραμε το παιχνίδι..

Αναγνώστου Ιάσονας (Παίκτης MARAN) :

” Δύσκολο παιχνίδι, πολύ καλή ομάδα. Σκληρό, σε κάποια σημεία νομίζω ξέφυγε και όλας με την ανοχή των διαιτητών. Αμφίρροπο ήταν το ματς, κάποιος έπρεπε να κερδίσει. Συνεχίζουμε..