50 - 46

08/11/2019 20:00 Shipping League 19/20 1 40'

EastMed189121150
Pioneer151313546

Στον αγώνα μεταξύ των ομάδων EASTERN MEDITERRANEAN και PIONEER MARINE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, να πετύχουν μια μεγάλη νίκη με σκορ 46-50.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα man to man, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-1-2. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ παραγωγικό επιθετικά (15-18) καθώς και οι δυο ομάδες ήταν εύστοχες πετυχαίνοντας από δυο τρίποντα η κάθε μια. Από τους PIONEER MARIN ξεχώρισε ο Παπούλης, ο οποίος πέτυχε πάνω από τους μισούς πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο (8 πόντοι με 2 τρίποντα) και ο Ξενάκης με 5 πόντους τον οποίο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τροφοδοτήσουν μέσα στην ρακέτα. Οι EASTERN MEDITERRANEAN είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία στην επίθεση καθώς σκόραραν 5 παίκτες του. Διακριθείς στη πρώτη περιόδο ο Πσγώνης, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη περίοδο 6 πόντους με 2 τρίποντα.

Η δεύτερη περίοδο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν με τις ίδιες άμυνες (man to man οι φιλοξενούμενοι και ζώνη 2-1-2 οι γηπεδούχοι). Οι PIONEER MARIN κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και στα μέσα της περιόδου βρέθηκαν μπροστά με 24-21, ενώ στο δεύτερο μισό και οι δυο ομάδες ήταν άστοχες με το ημίχρονο να βρίσκει τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το οριακό σκορ 27-28 (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 9 – 13).

Στο ένα αμφίρροπο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παρεμείνουν μπροστά στο σκορ (39-41) παρόλο που στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (33-33).

Στην τελευταία περίοδο η εξέλιξη του σκορ ήταν συναρπαστική με τους φιλοξενούμενους να παθαίνουν επιθετικό “blackout” και να σκοράρουν σε όλη την περίοδο μόνο 5 πόντους! Έτσι οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Χρυσάγη (σκόραρε 9 πόντους από τους 22 συνολικά, σε στην 4η περίοδο) πήραν προβάδισμα και στα μισά της περιόδου οι βρέθηκαν να προηγούνται με σκορ 47-45. Στα τελευταία πέντα λεπτά κυριάρχησαν οι άμυνες και έτσι οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόνο ένα πόντο, με βολή του Ξενάκη ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάρουν την νίκη σκοράροντας τρεις πόντους. Το τελικό σκορ έληξε στο 50-46.

Από την ομάδα των φιλοξενούμενων διακρίθηκαν οι: Ξενάκης, ο οποίος έκανε double-double (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 3 blocks) και ο Παπούλης ο οποίος έκανε επίσης double-double (12 πόντους, 12 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά και 3 assists). Από τους νικητές ξεχώρισαν οι: Χρυσάγης (22 πόντους με 8/17 στα σουτ 2 πόντων, 10 ριμπάουντ και 2 assists) και ο Παγώνης με 9 πόντους (3/4 σουτ τριών πόντων).

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Γκαραντζιώτης