45 - 47

13/03/2023 22:00 Shipping League B 22/23 18 40'

Enesel1010121345
Costamare91716547

στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Enesel και της Costmare, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης. Επιθετικά ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τις ομάδες να παίζουν οργανωμένα. Αυτό φάνηκε ότι λειτούργησε ευνοϊκά για τις άμυνες καθώς είχαν σημειωθεί μόλις 3 πόντοι από την πλευρά των γηπεδούχωναποκλειστικά στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η παραγωγικότητα και από τις 2 πλευρές φαίνεται ότι βελτιώθηκε παρά τις γενικότερες λάθος πάσες και την αστοχία τους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Enesel, έδειξαν πολύ δυναμικοί καθώς πετυχαίναν κλεψίματα και αιφνιδιασμούς που τους επέτρεψαν να προηγούνται στα μισά της περιόδου με 15-19. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν τα λάθη στην επίθεση τους λόγω της πίεσης που δέχονταν από τους φιλοξενούμενους. Οι τελευταίοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 20-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παραμένει ίδιο με την άμυνα των παικτών της γηεπδούχου να μην είναι σε καλή κατάσταση και να επιτρέπει τα επιθετικά ριμπάουντ που έδιναν νέες ευκαιρίες  στους παίκτες για να βρουν σκορ. Ως αποτέλεσμα αυτού στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 24-31. Στην πορεία, οι παίκτες των γηπεδούχων αντεπιτέθηκαν και πέτυχαν να μειώσουν στους 5 (30-35). Ωστόσο από αυτό το σημείο και έπειτα η προσπάθειά τους δεν είχε συνέχεια και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά διψήφια υπέρ των φιλοξενούμενων 32-42.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των φιλοξενούμενων μπήκαν σε διαδικασία διαχείρισης του αγώνα. Αυτό όμως έγινε αντιληπτό από τους γηπεδούχους οι οποίοι βελτίωσαν την άμυνά τους και έχοντας τις σωστές επιλογές βήμα βήμα μείωσαν τη διαφορά. Αρχικά το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 38-44. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η διαφορά όλο και έπεφτε, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται ακόμα και στο -1. Δυστυχώς όμως για εκείνους έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες μην ολοκληρώνοντας με επιτυχία τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν στα τελευταία λεπτά.