55 - 44

08/11/2019 21:00 Shipping League 19/20 1 40'

Enesel119161955
Angelicoussis Group141361144

Σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και με ωραίο θέαμα, η ομάδα της Enesel κατάφερε και ανέτρεψε το εις βάρους της σκορ και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα. Οι παίχτες της Maran από την άλλη έδειξαν ένα πολύ σοβαρό πρόσωπο και σίγουρα άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον και την πορεία τους στην κατηγορία.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν με πολύ ενέργεια στο παρκέ αλλά και με διάθεση να τρέξουν στον αιφνιδιασμό καταφέρνοντας έτσι και  σχετικά γρήγορα να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να προηγηθούν με 2 – 7. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βελτιώσουν το στήσιμο της ζώνης τους και να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και το κατάφεραν αφού μείωσαν σε 8 – 9 αρχικά και 11 – 14 στο τελείωμα της περιόδου. Για τους φιλοξενούμενους είναι περιττό να αναφέρουμε πως όλους τους πόντους της ομάδας τους πέτυχε ο ακούραστος Παπαϊωάννου, ενώ για την ομάδα της Enesel βοήθησε ο Τσιάτσιος με 4.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να τρέχουν και να επιδιώκουν τον αιφνιδιασμό, γεγονός που τους δικαίωσε αφού η διαφορά στο σκορ διευρύνθηκε. Ο Κουμπούρος πυροβολούσε έξω από τα 6,75 με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει περίπου στο 15´ 17 – 24. Οι γηπεδούχοι εκτός του ότι αμυντικά ήταν κακοί, στην επίθεση δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε στο ζωγραφιστό αλλά ούτε και από την περιφέρεια και έτσι στο ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 20 – 27.

Στην 3η περίοδο τα πρώτα λεπτά κύλισαν όπως το προηγούμενο διάστημα. Οι παίχτες της Maran συνέχιζαν να ψάχνουν τον Παπαϊωάννου αλλά και τον Κουμπούρο με αποτέλεσμα να διατηρούν ένα προβάδισμα 8 πόντων. Κάπου εκεί όμως οι παίχτες της Enesel ξεκίνησαν να παίζουν πολύ καλύτερα στην άμυνα και εγκλώβισαν στην κυριολεξία τους αντιπάλους τους, ενώ επιθετικά άλλαξαν τρόπο προσέγγισης στο παιχνίδι τους και με αρκετές όμορφες συνεργασίες αλλά και με 2 τρίποντα από τους Τσιάτσιο και Μπίλια κατάφεραν στο 30´ να προηγηθούν με 36 – 33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός άνοιξε και για τις 2 ομάδες με τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο. Οι γηπεδούχοι έχοντας την ψυχολογία στα ύψη συνέχισαν να σκοράρουν πότε από την περιφέρεια και πότε από το ζωγραφιστό. Πολύ σημαντικός παράγοντας σε αυτήν έκβαση όμως έπαιξαν και τα 3 σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ του Χρήστου που έδωσε 3 δεύτερες εύστοχες επιθέσεις στην ομάδα του. Η κούραση από την άλλη μεριά ήταν καταφανέστατος παράγοντας της κατάρρευσης των φιλοξενούμενων μιας και δεν βρέθηκε άλλη αξιοποιήστε λύση στην επίθεση πλην του Παπαϊωάννου και του Κουμπούρου. Έτσι το τελικό 55 – 44 ήρθε φυσιολογικά βρίσκοντας τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Τσιάτσιος με 15 πόντους, ενώ για την ομάδα της Maran φανταστικός ήταν ο Παπαϊωάννου με 23!

Διαιτητές : Παλογέλης, Δόξας

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Τσιάτσιος Ευάγγελος (Αρχηγός Enesel S.A) : “Να έχουμε μια καλή σεζόν. 1η νίκη δύσκολη, σημαντική. Συνεχίζουμε και ευχαριστούμε όσους ήρθαν στο γήπεδο να μας υποστηρίξουν.”

Ζαμπέτας Γ. (Προπονητής Maran Aggelikousis Group) : “Κάθε παιχνίδι το βλέπουμε ξεχωριστά. Δεν ήμασταν καλοί σήμερα. Προσπαθούμε, χάσαμε μια μάχη αλλά όχι τον πόλεμο. Θα κατέβουμε πιο έτοιμοι την επόμενη αγωνιστική.”