60 - 59

03/03/2023 21:30 Shipping League B 22/23 16 40'

Enesel161125860
Technomar1321201559

Στον αγώνα της 16ης αγωνιστικής μεταξύ της Enesel και της Technomar οι γηπεδούχοι απέσπασαν μια οριακή νίκη με σκορ 60-59.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους προσωπική. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν προσεκτικά και οργανωμένα με τους γηπεδούχους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να βρίσκονται μπροστά με σκορ 6-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε με τις ομάδες να μην καταφέρνουν να παρουσιάσουν σωστή με την κοινή λειτουργία και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τις ομάδες να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να βρίσκουν καλάθια. Και σε αυτό το σημείο οι παίκτες της Enesel, εμφανίστηκαν καλύτεροι και στα μισά της περιόδου βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 22-16. Στο υπόλοιπο, οι γρήγορες επιθέσεις και για τις 2 ομάδες επέτρεψαν να σημειωθούν αρκετοί πόντοι σε πρώτο βαθμό αλλά και σε δεύτερο κατέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους για την πλευρά της τέκνο μαρ 27-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Technomar, βγάζοντας πολλή διάθεση στο παρκέ, πίεζαν, έτρεχαν κατέβασαν τη διαφορά η οποία δημιουργήθηκε απότομα και έτσι στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 39-31. Στη συνέχεια οι παίκτες της Enesel, κατέβαλαν προσπάθειες για να κυριαρχούν στον αγώνα αλλά η δύναμη και η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι αντίπαλοί τους  μείωναν συνεχώς τη διαφορά (48-44). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 52-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο αγώνας ήταν πολύ οριακός με τα νεύρα και τη δύναμη να κυριαρχούν σε κάθε φάση. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν συνεχώς και έκαναν αρκετά φάουλ και ανάγκασαν τους γηπεδούχους στο να κάνουν λάθη. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ ήταν 57-53 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Enesel κατάφεραν να βρουν το σκορ που χρειάζονται. Η Technomar, από την πλευρά της συνεχώς προσπαθούσε και κατάφερε να ανατρέψει τον αγώνα στο 58-59. Με τα νεύρα να είναι τεντωμένα και την πίεση στο κόκκινο οι παίκτες της Enesel βρήκαν τo δίποντο απάντηση και έτσι πήρα ένα πολύ αγχωτικό ροζ φύλλο αγώνα.