Entersoft141562055
ΑΔΜΗΕ512112351

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της ΑΔΜΗΕ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-51.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους μαν του μαν ώστε να εξασφαλίσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχους οι οποίοι με οργανωμένες επιθέσεις βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και μοιραία βρέθηκαν πολύ πίσω στο σκορ με την περίοδο να κλείνει με 14-5 σε βάρος τους.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ομάδες βασίστηκαν επιθετικά στα τρίποντα στα πρώτα 4 λεπτά που βοήθησαν τους φιλοξενούμενος να ροκανίσουν τη διαφορά με το σκορ να είναι 22-15 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια αρχικά κατάφεραν να κατεβάσουν κι άλλο τη διαφορά αλλά η απάντηση την οποία δέχτηκαν, τους απομάκρυνε ξανά στο σκορ με την περίοδο να κλείνει 26-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάθε ομάδα κατάφερε να έχει από ένα σερί 4 πόντων αλλά ήταν οι παίκτες της εντερσοφτ αυτοί οι οποίοι είχαν συνέχεια στο παιχνίδι τους και βρέθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά στο εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα 35-22. Στην πορεία οι παίκτες και των 2 ομάδων υπέπεσαν σε πολλά φάουλ σε σκηνικό όπου οι παίκτες της αΑΔΜΗΕ φάνηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και πλησίασαν στα 35-28 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες ήταν ισορροπημένες ανάμεσα τους με τη μεταβολή της διαφοράς να είναι ελάχιστη υπέρ των γηπεδούχων που πήρε ένα προβάδισμα νίκης αφού το σκορ ήταν 41-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά όμως οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ φόρτσαραν και κατέβασαν αρχικά τη διαφορά στους 3 πόντους για να ισοφαρίσουν μετά σε 43 και 46 όλα και να βάζουν δύσκολα στους γηπεδούχους. Με το ρολόι να δείχνει ένα λεπτό για τη λήξη κατάφεραν να περάσουν μπροστά αλλά σε αυτό το κρίσιμο σημείο οι παίκτες της Entersoft, δεν λάθεψαν και εξασφάλισαν για αυτούς το ροζ φύλλο αγώνα αυτό το συναρπαστικό αγώνα.