69 - 62

09/01/2024 22:00 Super League 23/24 7 40'

Entersoft1420171869
Σκλαβενίτης1419171262

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και του Σκλαβενίτη, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 69-62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε οργανωμένες επιθέσεις, η Entersoft ξεκίνησε καλύτερα με ένα σερί 4-0 και το σκορ ήταν 8-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες γύρισαν την μπάλα, έψαξαν τις σωστές τελικές επιλογές αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ζεστάθηκαν επιθετικά με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 14-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και παλι οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα με τον Καραγιαννίδη Σ. να συνεχίζει να σκοράρει κατά βούληση και με ένα tun 7-0 το σκορ ήταν 21-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου όμως και πάλι ο Σκλαβενίτης αντέδρασε, με αιχμή τον Παπαιωάννου Δ. έκανε δικό του run 0-9 αλλά κάπου εκεί η Entersoft πήρε φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-33.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων (οι οποίες συνέχισαν να ανταγωνιστικό και ποιοτικό μπάσκετ), με τους παίκτες να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ντέρμπι με το σκορ να διαμορφώνεται σε 51-50 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης Σ. από την Entersoft και ο Παζαράς Α. από τον Σκλαβενίτη ξεχώρισαν από τις ομάδες τους επιθετικά αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με 5 λεπτά για λήξη (61-55) και διατηρώντας το έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη στις λεπτομέρειες και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.