46 - 59

11/11/2021 20:30 Commercial League A 21/22 2 0'

Entersoft131371346
ThinkDigital1217191159

Στον Αγώνα της 2ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  ENTERSOFT και της TDG οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 59.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες μπήκαν συντηρητικά. Έχοντας ένα αργό σχετικά ρυθμό γύρναγαν σταθερά την μπάλα προσπαθώντας να βρουν την καλύτερη επιλογή χωρίς να κάνουν λάθη ή πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Παρά την μικρή διαφορά που είχαν οι γηπεδούχοι στα μισά περίπου του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι παίζοντας άμυνα ζώνης κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο με την περίοδο να τελειώνει με σκορ 13 – 12.

Στο 2ο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ. Γύρισαν καλά την μπάλα δημιουργώντας φάσεις και κάνοντας εξαιρετικές επιλογές όσον αφορά τον χρόνο εκτέλεσης των σουτ ολοκληρώνοντας τα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου με σκορ 24 – 19. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πηγαίνοντας για  το προβάδισμα εκμεταλλεύτηκαν το κάθε λάθος των γηπεδούχων και παίζοντας από την πλευρά τους ολοκληρωμένο μπάσκετ κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 26 – 29.

Μετά την σύντομη διακοπή του αγώνα και τις οδηγίες που δέχτηκαν αμφότερες οι δύο ομάδες από τους προπονητές τους επέστρεψαν στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να κρατήσουν το προβάδισμα το οποίο κατάφεραν δύσκολα να αποκτήσουν στο πρώτο ημίχρονο. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έβγαλαν μερικές καλές φάσεις και κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα δεν κατάφεραν να βρουν  αρκετές λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της TDG με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 33 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πριν λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι έχασαν το καθαρό μυαλό τους. Λίγο η κούραση λίγο η διαφορά που είχε αρχίσει να μεγαλώνει τους οδήγησαν σε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να χάσουν ένα παιχνίδι στο οποίο είχαν ξεκινήσει καλά με τελικό σκορ 46 –59.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ, Κουτίρτζης Γ.