38 - 31

09/11/2021 20:00 Shipping League 21/22 2 40'

Erma First112101538
Tsakos Group8461331

Στον Αγώνα της 2ης  Αγωνιστικής μεταξύ της  ERMAFIRST και της TSAKOS οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-31.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους απροετοίμαστους δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα γρήγορο σερί 8 πόντων (0-8) με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να αναγκάζεται να ζητήσει time out ώστε να επαναφέρει τους παίκτες του στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος της περιόδου το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο και εστιάζοντας στην άμυνα και οι δύο ομάδες το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 1-8.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επέλεξαν να κρατήσουν δυνάμεις παίζοντας άμυνα ζώνης πίσω και εστιάζοντας στην επίθεση καθαρίζοντας το μυαλό τους από την κακή για αυτούς εικόνα της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις και να πιάσουν απροετοίμαστη την άμυνα των αντιπάλων  γεγονός που οδήγησε στο τελευταίο λεπτό της περιόδου να χάσουν το προβάδισμα που είχαν διατηρήσει για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 13-12.

Αφού πήραν μερικές ανάσες και επέστρεψαν στο παρκέ το τέμπο του αγώνα ακολούθησε αυτό της δεύτερης περιόδου .Η καλή άμυνα της ERMAFIRST δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν διαμορφώνοντας το σκορ σε 19-12 για τα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου και οι  δύο ομάδες είχαν θολωμένο μυαλό   κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το χρονόμετρο να σταματήσει να μετράει αρκετές φορές λόγω των πολλών φάουλ και που έγιναν και από τις δύο ομάδες κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 25-18.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου του αγώνα για ακόμα μία φορά οι ομάδες δεν κατάφεραν να εύκολα βρουν το δρόμο τους προς το καλάθι. Οι δυνατές άμυνες κράτησαν το σκορ της περιόδου χαμηλά με τους γηπεδούχους να προσπαθούν (με επιτυχία τελικά να κρατήσουν την νικητήρια διαφορά κερδίζοντας έτσι το παιχνίδι με σκορ 38-31.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος Π., Μαλακαρές Χ.