71 - 73

15/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

etraveli group1419172171
Novibet1922122073

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο φανταστικές ομάδες που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα της NOVIBET (Super League) πέτυχε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι στην ομάδα της E-TRAVEL I (Commercial League B) με 71-73, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της EASY EDUCATION.

H NOVIBET ξεκίνησε πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα τον αγώνα, καταφέρνοντας με τα τρίποντα και τις εύστοχες βολές (η E-TRAVEL I έκανε γρήγορα φάουλ) να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα (5-12). Η E-TRAVEL I συνέχισε να έχει ένταση στην άμυνα της, έκλεψε μπάλες και έτρεξε στον αιφνιδιασμό μειώνοντας γρήγορα σε 14-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με 14-19 για τη NOVIBET.

Με τον εκπληκτικό Τσιτούρα να πετυχαίνει τρία σερί τρίποντα η NOVIBET πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά (21-31), με την E-TRAVEL I να έχει καλές επιλογές στην επίθεση και μεγάλη ευστοχία με τους Σπυριδάκη και Αμαργιανό, αλλά η περιφερειακή της άμυνα να μην είναι τόσο δυνατή όσο θα έπρεπε, με τη NOVIBΕΤ να σκοράρει άλλα τρία τρίποντα, δύο με τον Τσιτούρα και ένα με τον Παπαδόπουλο για το 33-41 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτεροι της E-TRAVEL I. Πέτυχε 4 τρίποντα, περιόρισε τη δράση του Τσιτούρα υποχρεώνοντας τον να σκοράρει μόνο ένα πόντο και με το επιμέρους 17-12 μείωσε στο -3 (50-53).

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά ανάμεσα σε δύο ομάδες που πάλευαν για τη νίκη. Ο Τσιτούρας με 2 τρίποντα κράταγε την ομάδα του επιθετικά, όμως οι Περάτης και Αμαργιανός έδωσαν προβάδισμα στην E-TRAVEL I (63-60) με τέσσερα λεπτά να απομένουν! Εκεί όμως μίλησε η ποιότητα του Τσιτούρα, ο οποίος πέτυχε άλλο ένα τρίποντο και 8 βολές δίνοντας τελικά την οριακή νίκη στην ομάδα του.

Εκπληκτικός ο Τσιτούρας με το απίστευτο 9/10 τρίποντα, 14/20 βολές και συνολικά 41 πόντους. Πραγματικά ασταμάτητος. Πατρίκιος, Γκύζης και Παπαδόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Αμαργιανός και Τσεκούρας οι καλύτεροι για την E-TRAVEL I.

Αμαργιανός Παναγιώτης (Παίκτης E-TRAVELI)