39 - 47

08/07/2024 22:15 Commercial League B Playoffs 23/24 40'

ΕΛΑΝΕΤ910101039
Elpen1314101047

Το break έκανε η ομάδα της ELPEN (6) νικώντας με 39-47 την ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ (3) στον πρώτο τους αγώνα για τα play off της Commercial League B. Έτσι η ETRAVELI GROUP θα περιμένει το δεύτερο παιχνίδι για να μάθει την αντίπαλο της στην τετράδα!

Με δυνατές άμυνες man to man και οι δύο ομάδες κατάφεραν στην ουσία σε όλο το ματς να αλληλό εξουδετερωθούν. Η έμπειρη ομάδα της ELPEN κατάφερε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα και να το διατηρήσει σε όλο τον αγώνα. Με το Λουκίδη να ξεκινάει δυνατά και τον Κριτσιδήμα να ακολουθεί προηγήθηκε με 9-13 στο πρώτο δεκάλεπτο με τα τρίποντα των Κοσμά και Αγγελόπουλο να κρατάνε την ΕΛΑΝΕΤ κοντά στο σκορ.

Ο αγώνας συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό και αγωνιστική ένταση με τις δύο ομάδες να κάνουν μεγάλη προσπάθεια. Η ELPEN με τον Κριτσιδήμα σκόραρε στο ζωγραφιστό με την ΕΛΑΝΕΤ να έχει βιαστικές επιθετικές επιλογές. Το 19-27 του ημιχρόνου έδινε ένα καλό προβάδισμα στην ELPEN.

Στην επανάληψη είχαμε δύο ίδια και ισορροπημένα δεκάλεπτα τα οποία έληξαν με επιμέρους σκορ 10-10 και τα δύο. Η ELPEN είχε την ψυχραιμία και την εμπειρία να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, να επικεντρωθεί στην δυνατή της άμυνα και να διατηρήσει ένα προβάδισμα 3-4 κατοχών σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Παρά τις προσπάθειες τους οι παίκτες της ΕΛΑΝΕΤ ήταν τρομερά άστοχοι για το επίπεδο τους, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με συνέπεια από την περιφέρεια για να ανοίξουν την άμυνα της ELPEN και μοιραία δεν κατάφεραν να κάνουν ένα σερί που θα τους έβαζε στην διεκδίκηση της νίκης.

Κριτσιδήμας, Λουκίδης και Χάλαρης οι κορυφαίοι των νικητών. Αγγελόπουλος και Χατζηκωνσταντής ξεχώρισαν για την ΕΛΑΝΕΤ.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς αναμένεται συναρπαστικό!