69 - 57

10/05/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Hempel1614172269
SAB1216220757

Μια μεγάλη νίκη σε ένα όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της HEMPEL (Shipping League C) απέναντι στην ομάδα της SAB (Superleague) με 69-57 , πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup B, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού MINERVA MARINE vs VODAFONE με φόντο την πρόκριση στο μεγάλο τελικό! Η τελική διαφορά των 12 πόντων είναι αρκετά πλασματική με το παιχνίδι να είναι ντέρμπυ και να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Με άμυνες man to man και αργό τέμπο και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε η αναμέτρηση. Με τον Κωνσταντινάκο Μιχάλη να ξεκινά εκπληκτικά την αναμέτρηση (12 πόντους από τους 16 της ομάδας του) η HEMPEL κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-12.

Ο Σύλλογος Προσωπικού Alpha Bank μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 3-10 πήρε κεφάλι στο σκορ (19-22) στα πρώτα πέντε λεπτά. Τα τρίποντα του Κωνσταντινάκου Δημήτρη έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στη HEMPEL για το 30-28 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι εντυπωσιακό και με συνεχές εναλλαγές στο προβάδισμα. Οι Τσίρμπας και Κωνσταντινάκο Δημήτρης σκόραραν για την HEMPEL με το Βασιλάκο της SAB να απαντά. Το τρίποντο του Αντωνίου έδωσε το προβάδισμα με 47-50 στη SAB.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της HEMPEL. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 55-55 με τις δύο ομάδες να έχουν πρόβλημα με τα πολλά φάουλ και τα μικρά ρόστερ τους. Σε εκείνο το σημείο όμως η HEMPEL έτρεξε ένα σερί 8-0, πέτυχε 3 τρίποντα με τους Κωνσταντινάκο Δημήτρη και Μιχάλη (2), καταφέρνοντας να πάρει τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στις 4 του κυπέλλου!

Κωνσταντικάκος Δημήτρης, Κωνσταντινάκος Μιχάλης, Βουλγαράκης και Τσίρμπας τετράδα φωτιά για την HEMPEL. Βασιλάκος, Θειάκος και Λαζανάκης οι κορυφαίοι για το Σύλλογο Προσωπικού Alpha Bank.