74 - 43

12/05/2024 19:30 Commercial League D 23/24 6 40'

Φυσικό Αέριο1219202374
Openbet1114081043

Πιο εύκολα από ότι υπολόγιζε η ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ κέρδισε με 74-43 την ομάδα της OPNEBET σε εξ αναβολής αγώνα της έκτης αγωνιστικής της Commercial League D. Έτσι με ρεκόρ 11-3 η ACTNET έχει αγκαλιάσει την τετράδα και ελπίζει ακόμη και για την κορυφή, ενώ η OPENBET με ρεκόρ 8-6 θα μονομαχήσει με την Ολυμπιακή Ζυθοποιία για την είσοδο στην τετράδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπυ. Το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ με man to man και η OPNEBET  με άμυνα ζώνης προσπάθησαν να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις των αντιπάλων τους. Ο Γκανάτσιος της OPNEBET  ξεκίνησε δυνατά με 7 σερί πόντους, με τον Μπαλτίμα να σκοράρει για το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ για το 12-11 του δεκαλέπτου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 21-21, όμως ένα ξέσπασμα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ με πρωταγωνιστή τον Κώτσια και το τρίποντο του Σαμπατάκου έφεραν στο +6 στο ημίχρονο τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ. Με αργό τέμπο αλλά οργανωμένες επιθέσεις οι παίκτες του Κωτσίδη κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα, ενώ είχαν τους Μπαλτίμα και Κοσσυβάκη με μεγάλη ευστοχία. Η OPENBET δεν είχε τις απαντήσεις στην επίθεση της και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει (37-29 & 51-33).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να συνεχίσει να κυριαρχεί και οι λιγοστοί παίκτες της OPENBET να μην μπορούν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους.

Εκπληκτικοί οι Κώτσιας και Μπαλτιμάς. Ο πρώτος πέτχε triple double με 13 πόντους, 10 ασίστ και 14 ριμπάουντ, ο δεύτερος είχε 28 πόντους και 18 ριμπάουντ. Βοήθησε ο Κοσσυβάκης με 5 τρίποντα.  Ο Γκανάτσιος καλύτερος για την OPENBET.