36 - 46

06/11/2023 22:00 Commercial League B 23/24 2 40'

ΑΔΜΗΕ10361736
Topcut Modiano16419746

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της ΑΔΜΗΕ και της Topcut Modiano οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 36-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν ατομική άμυνα, ενώ των αντιπάλων τους σχηματισμό ζώνης. Η ομάδα που έκανε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία βρίσκοντας σκορ από τα τρίποντα προηγούταν με 4-13 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν και με ένα επιμέρους σερί 6-3 έδειξαν μαχητικοι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ, άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη κάτι το οποίο απέφερε καρπούς για εκείνους αφού μέχρι να φτάσουμε τα μισά της περιόδου δεν είχαν δεχτεί κανένα πόντο (12-16). Στο υπόλοιπο το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ πιεστική άμυνα που επέφερε σε κλεψίματα , ανέβασαν τη διαφορά στο 13-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Topcut Modiano πάτησαν το γκάζι και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και προηγούνταν με 16-32 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία αμφότερες πλευρές αντιμετώπισαν ζητήματα παραγωγικότητας με τους φιλοξενούμενους να κρατούν με αυτό τον τρόπο τη διαφορά σταθερή. Το σκορ στη λήξη του δεκαλέπτου ήταν 19-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιξαν τα ρέστα τους. Αν και στο πρώτο μισό το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο στους 4 πόντους, εκμεταλλεύτηκαν την αντίπαλη χαλαρότητα και βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση πήραν το κίτρινο φύλλο αγώνα κόβοντας την εις βάρος τους διαφορά στη μέση.