45 - 48

17/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Μία δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της INTRACOM TELECOM  (Commercial League D) απέναντι στην ομάδα των ΒΕΤΑΡΑΝΩΝ ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑ (Elite League) με 45-48, αποδεικνύοντας πως η διαφορά μεταξύ των κατηγοριών είναι πολύ μικρή, καθώς η πρωτοπόρος ομάδα της έκτης κατηγορίας της Commercial League κέρδισε μια πολύ καλή ομάδα της πρώτης κατηγορίας. Έτσι πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού SPRING MARINE vs TOPCUT MODIANO.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες ήταν για τη δυναμικότητα τους άστοχε και νευρικές, είχε όμως πολύ πάθος και επιθυμία για τη νίκη – πρόκριση.

Από ένα ημίχρονο άνηκε στις δύο ομάδες. Στο πρώτο η ομάδα των ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ, εκμεταλλευόμενη και τη δύναμη της έδρας τους, έβγαλε καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, με την INTRACOM να δυσκολεύεται να βρει τον εύκολο δρόμο προς το καλάθι. Με τους Βασιλάτο και Πομόνη να έχουν καλή παρουσία οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο στο +8 (28-20).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαμε ανατροπή σκηνικού. Η INTRACOM προσαρμόστηκε καλύτερα στις απαιτήσεις του αγώνα αλλά και του γηπέδου, είχαν καλύτερα ποσοστά και στο δίποντο και στο τρίποντο και έφεραν τον αγώνα στην ισοπαλία με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (37-37). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά πήρε άγρια ομορφιά, με την επιθυμία για τη νίκη να είναι στα ύψη, με την INTRACOM να είναι πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και να παίρνει την σπουδαία πρόκριση.

Μάνος και Μένος οι καλύτεροι για τους νικητές, Πομόνης και Βασιλάτος για τους ηττημένους.