06/03/2024 22:00 Elite League 23/24 7 40'

Βετεράνοι Άρη2313261779
Suits106181044

Μπαλόνι Γλυφάδας (Ακαδημία Άρη Γλυφάδας)
Αλ. Παναγούλη, Γλυφάδα 166 75

Μία εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα των ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΑΡΗΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ επί της ομάδας της SUITS με το τελικό 79-44 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις. Οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και ελπίζουν μήπως προλάβουν την είσοδο τους στην τετράδα. Η ομάδα της SUITS δεν μπόρεσε να πιάσει την απόδοση της προηγούμενης εβδομάδας με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ, είχε την απουσία του καλύτερου της παίκτη Καψαρίδη να την βαραίνει και μοιραία δεν κατάφερε να πετύχει την δεύτερη της νίκη.

Η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε από το πρώτο δεκάλεπτο με τους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ να εκμεταλλεύονται την έδρα τους και να ξεκινάνε δυνατά την αναμέτρηση με ένα σερί 15-0! Η είσοδος του Χαρακτινιώτη στον αγώνα της έδωσε πνοή καθώς πέτυχε και τους 10 πόντους της ομάδας του για το 23-10 του δεκαλέπτου.

Οι ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ συνέχισαν δυνατά και με πολύ ενέργεια στην άμυνα (12 συνολικά κλεψίματα) με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους με το επιμέρους 13-6.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της SUTIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους ΒΕΤΕΡΑΝΟΥΣ να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την δεύτερη νίκη επί των αντιπάλων τους τη φετινή σεζόν.

Ο Βασιλάτος με 16 πόντους, 8 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ καλύτερος των νικητών. Σκαρίμπας και Πομόνης άξιοι συμπαραστάτες του. Ψωμιάδης και Χαρακτινιώτης οι καλύτεροι για τους φιλοξενούμενους.

Οικονομου Δημητριος  (Παίκτης Βετερανοι Αρη Γλυφάδας)