21/01/2018 16:00 Super League B 17/18 40'

Βιοιατρική138201354
Frezyderm1611261063

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στο παρκέ με το τέμπο του αγώνα είναι καλό, τα ποσοστά και οι επιλογές και αυτές καλές, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από διαδοχικές άσιστ του Γιαννάκα Ι., οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, με το σκορ να είναι 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου o αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με την ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ όμως να αρχίζει να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν για συνδυασμούς και να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών αλλά τελικά η περίοδος με τρίποντο του Γιαννάκα Ι. έκλεισε με σκορ 13 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, διατηρώντας καλό ρυθμό στο παιχνίδι και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 21 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν και πάλι να ευνοούνται από το γρήγορο παιχνίδι, η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ και πάλι βασίστηκε σε στατικά σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα να δει τους αντιπάλους της να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα 2 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 27.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ελεύθερο μπάσκετ, έχοντας παράλληλα καθαρές άμυνες, με τους παίκτες της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από 2 κατοχές και τους παίκτες της FREZYDERM να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 – 3 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παππάς Κ. με 14 και Γιαννάκας Ι. με 12 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 20 (4) και Σαρλής Β. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Τσολάκος