ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ – PLEIADES

Date Time Season Full Time
31/05/2017 21:00 16/17 40'

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ και των PLEIADES, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ από τους φιλοξενούμενους με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στον αγωνιστικό χώρο, χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και αβίαστα λάθη, το σκορ ήταν 0 – 1 στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία η Βιοιατρική με αιχμή τον Γιαννάκα Ι. πίεσε για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να βρει εύκολα καλάθια και ρυθμό, με το σκορ να είναι 10 – 4 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αλλά οι Pleiades άρχισαν να ευνοούνται από αυτό, μείωσαν σε μία κατοχή και με assist του Δεκαβάλα Ο. και καλάθι του Λαιμού Π. ισοφάρισαν, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν νευρικοί επιθετικά και έμειναν χωρίς σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά στην πορεία οι γηπεδούχοι με assist του Πιτένη Α. και τρίποντο του Γιαννάκα Ι. πήραν και πάλι προβάδισμα 2 κατοχών και άρχισαν να κάνουν παγίδες στο μισό, με τους αντιπάλους τους να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα έχοντας μόλις 1 πόντο στα πρώτα 4 λεπτά αλλά με τρίποντο του Ζαλμά Σ. μείωσαν εκ νέου σε μία κατοχή και το σκορ ήταν 18 – 15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών από τις Pleiades με αιχμή τον Δεκαβάλα Ο., με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν εκ νέου, η Βιοιατρική όμως κατάφερε να κοντρολάρει το τέμπο στα τελευταία 2 λεπτά και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 27 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Αλεξίου Κ. και τρίποντο του Λασκαρίδη Ο. και αμέσως μετά με assist του Ζαλμά Σ. και τρίποντο του Δεκαβάλα Ο. οι Pleiades πέρασαν μπροστά, με τους παίκτες της Βιοιατρικής όμως να αντιδρούν και με διαδοχικά καλάθια στην ρακέτα του Μίχου Ξ. και Αργυριάδη Μ. έκαναν run 8 – 0 και διαμόρφωσαν το σκορ σε 36 – 30 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παράλα αυτά οι παίκτες των Pleiades και πάλι με πρωταγωνιστές τους Ζαλμά Σ. και Δεκαβάλα Ο. μετέτρεψαν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και συνέχισαν να βρίσκουν παραγωγή, η Βιοιατρική σταμάτησε να ποστάρει τους ψηλούς της και η περίοδος έκλεισε με σκορ 40 – 40.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι Pleiades συνέχισαν το run και πέρασαν μπροστά, το παιχνίδι σε σετ κυρίως επιθέσεις, τα ποσοστά και πάλι χαμηλά, οι άμυνες ήταν καλές αλλά οι φιλοξενούμενοι συνεχίζοντας να έχουν μεγαλύτερη παραγωγή από assist, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και με 5 σερί πόντους από τον Λασκαρίδη Ο. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών στα πρώτα 4 λεπτά αλλά η Βιοιατρική αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Γιαννάκα Ι. μείωσε σε 46 – 49 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ διαμορφώθηκε σε 50 – 53 με 1′ για λήξη, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες των Pleiades κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παππάς Κ. με 10 και Γιαννάκας Ι. με 15 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Λασκαρίδης Ο. με 18 (2) και Λαιμός Π. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.