ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ vs FlexFin Ltd

12/03/2019 22:00 Super League A 18/19 8 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Αρκετά εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Flexfin ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών το βράδυ της Τρίτης 12/03 και συνέχισε την προσπάθεια για να μπει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Οι δικηγόροι επέβαλαν τον ρυθμό τους από το 1ο δεκάλεπτο κάνοντας τους παίχτες της Flexfin να τους κυνηγούν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι άψογοι επιθετικά κυρίως από την περιφέρεια. Μίντζιας και Κόλλιας εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την κακή προσωπική άμυνα των αντιπάλων τους και μετά από τις πρώτες επιθέσεις το σκορ είχε γίνει 9 – 2. Όσο περνούσε ο χρόνος όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν συγκέντρωση σε άμυνα αρχικά και εν συνέχεια στην επίθεση και με την βοήθεια του Πασαλή και του Μοσχακλαΐδη το σκορ έγινε 11 – 10. Προς το τέλος όμως της περιόδου οι δικηγόροι ξανά πάτησαν γκάζι και στο 10’ το σκορ είχε γίνει 24 – 12 χάρις το τρίποντο και το δίποντο του Παπαγιαννόπουλου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες μπήκαν σε δεύτερη μοίρα και το σκορ ξέφυγε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν εξαιρετικά στην επίθεση με τον Τσεμπερλίδη να είναι σε απίστευτη κατάσταση και να πετυχαίνει τους μίσους πόντους της ομάδας του στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο. Οι παίχτες της Flexfin βρήκαν αρκετά καλό ρυθμό στην επίθεση, προσπαθώντας να τρέξουν στον αιφνιδιασμό αλλά η κακή αμυντική τους λειτουργία δεν τους έδινε την δυνατότητα να πλησιάσουν. Έτσι το σφύριγμα του ημιχρόνου τους βρήκε να υπολείπονται με 42 – 28.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι  βελτίωσαν συνολικά το παιχνίδι τους και έτσι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και κάτω από τους 10. Αρχικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά με τον Χριστιανόπουλο και τον Παπαγιαννόπουλο να κάνουν το 51 – 38. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν να παίζουν πολύ καλύτερα αμυντικά γυρίζοντας σε ζώνη και σε συνδυασμό με την βοήθεια στην επίθεση από τον Μοσχακλαΐδη και τον Φακίρη μείωσαν σε 51 – 43. Προς το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την χαμένη τους συγκέντρωση και ξαναπήγαν την διαφορά στο +10.

Στην τελευταία περίοδο η εμπειρία και το καθαρό μυαλό των γηπεδούχων τους έδωσε μια άνετη νίκη. Παίζοντας πολύ καλά στην άμυνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να ελπίζουν σε ανατροπή και σε συνδυασμό με τους συνεχόμενους πόντους του Μίντζια πήραν την νίκη με σκορ 71 – 56.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπαγιαννόπουλος με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Flexfin βοήθησε πολύ ο Μοσχακλαΐδης με 15.

Διαιτητές : Τσάτσης, Ορφανός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κυρτάτας Δημήτριος (Παίχτης Δ.Σ.Α) : “Έγινε ένα καλό παιχνίδι σήμερα. Και οι 2 ομάδες κατεβήκαν με σκοπό να παίξουν ωραίο μπάσκετ. Σε κάποια σημεία το καταφέραμε, λίγο περισσότερο εμείς πήραμε μια διαφορά στην αρχή και καταφέραμε αν και ήμασταν λίγο άστοχοι στο 2ο ημίχρονο με την ζώνη, να το κρατήσουμε και σχετικά εύκολα να φτάσουμε στην νίκη. Πάμε για το επόμενο. Καλή συνέχεια στα παιδιά. Ευχαριστούμε.”