18/03/2019 21:00 Super League A 18/19 17 40'

Δ.Σ. Πειραιά181041648
Loreal111261140

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Κάνοντας μια εμφάνιση από τα παλιά η ομάδα του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην 4η ομάδα της κατηγορίας την L’Oréal. Οι γηπεδούχοι παίζοντας αρκετά καλά σχεδόν σε όλο τον αγώνα κατάφεραν και εξουδετέρωσαν όλα τα ατού  των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά στο τέλος το 48 – 40.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα των δικηγόρων αφού μέσα σε 2 λεπτά ξέφυγαν με 8 – 0 χάρις τα τρίποντα του Κυνηγάκη και του Κοντογιάννη.  Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά νωθροί, ειδικά στην άμυνα και έτσι άφηναν κενά τόσο στην περιφέρεια όσο και μέσα στην ρακέτα. Χρονόπουλος και Γερογιάννης έσπασαν το σερί των αντιπάλων τους και έτσι μείωσαν γρήγορα σε 10 – 5. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έβλεπαν τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και με την βοήθεια του Σκαρίμπα και του Κυνηγάκη άνοιξαν και άλλο την διαφορά κάνοντας  το 18 – 7!

Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στην επόμενη περίοδο. Οι παίχτες του Δ.Σ.Π όσο περνούσε ο χρόνος συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό μιας και τα αποθέματα ενέργειας δεν στέρευαν, ενώ η συνοχή της ομάδας παρά τις αλλαγές δεν χαλούσε. Η είσοδος του Ξυλαρδιστού βοήθησε σημαντικά τόσο στην οργάνωση του παιχνιδιού αλλά και στο σκοράρισμα όπου μαζί κε τον Γαγανάκη διατηρούσαν μια άνετη διψήφια διαφορά για την ομάδα τους. Βέβαια προς το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν εντελώς πρόσωπο αρχικά από την άμυνα, δεχτηκαν μόνο ένα δίποντο, ενώ στην επίθεση με την βοήθεια του Αξαμπανόπουλου και του Ψικάκου κατάφεραν και μείωσαν για πρώτη φορά στους 5 κάνοντας το 28 – 23.

Για την τρίτη περίοδο δεν έχουμε να πούμε πολλά μιας και οι άμυνες αφενός και η τεράστια αστοχία αφετέρου έκαναν τις 2 ομάδες να χάνουν την μια επίθεση μετά την άλλη. Απόδειξη αυτού του γεγονότος ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου που ήταν 4 – 6!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα αποθέματα ενέργειας και το καθαρό μυαλό στην επίθεση χάρισαν την νίκη στην ομάδα του Δ.Σ.Π. Κοντογιάννης, Καρδάρας και Κυνηγάκης με τους καθοριστικούς τους πόντους έκαναν το θετικό αποτέλεσμα να φαίνεται πιο εύκολο. Από την άλλη οι παίχτες της L’Oréal μην μπορώντας να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και λόγω κούρασης, λόγω και του μικρού rotation, αποδέχτηκαν από ένα σημείο και μετά την ήττα τους.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Κυνηγάκης με 15 πόντους Π, ενώ για την ομάδα της L’Oréal ξεχώρισαν ο Γεωργουλάς με 12 και ο Αξαμπανόπουλος με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Κιουλάφας, Πηλοΐδης.