Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ – DEREE

18/02/2017 15:30 League A 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΑ και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν νευρικές με βιαστικές τελικές επιλογές, αβίαστα λάθη και χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι δύο αντίπαλοι βρήκαν λύσεις κυρίως από αιφνιδιασμούς, με το σκορ να είναι 4–4 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με πολλές επιθέσεις στο transition, τους φιλοξενούμενους να ασκούν press, να ευνοούνται από το γρήγορο τέμπο και η περίοδος έκλεισε με σκορ 6–11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εκτελέσουν τα συστήματα τους και να δείχνουν περισσότερη υπομονή, τα ποσοστά να βελτιώνονται ελαφρώς και το σκορ 10 – 13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες του Deree δυνάμωσαν την άμυνα τους, πίεσαν και πάλι για αιφνιδιασμούς (με πρωταγωνιστή τον Ραλλάκη Χ.) και πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με τους παίκτες του ΔΣΑ να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων μέχρι τα  τελευταία 2 λεπτά όπου σημάδεψαν την ρακέτα των σντιπάλων (με drive του Καραμπά Φ. και ποστάρισμα του Παπαδάκου Λ.), μείωσαν σε 5 πόντους και το ημίχρονο έκλεισε τελικά με σκορ 17 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα, επέλεξαν σετ επιθέσεις, αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι και πάλι άρχισαν να βρίσκουν εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς και ανέβασαν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με τον ΔΣΑ να μην μπορεί να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό και το σκορ να είναι 21 – 34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και βρήκαν ρυθμό στα μακρινά σουτ (με εύστοχα τρίποντα από τους Κόλλια Κ. και Χριστιανόπουλο Α.), κάνοντας ένα run 7–2, μειώνοντας σε 8 πόντους και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 30 – 37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάλι από την αρχή το Deree προσοάθησε να επιβάλει γρήγορο τέμπο, με τον ΔΣΑ όμως να μην αφήνει το παιχνίδι και με 2 σερί τρίποντα του Κόλλια Κ. μείωσε σε μία κατοχή, τους αντιπάλους του να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς, το παιχνίδι να οδηγείται και πάλι σε σετ επιθέσεις και το σκορ με (κλέψιμο και καλάθι του Καράμπα Φ.) να είναι 38 – 39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτες του ΔΣΑ επέβαλαν αργό ρυθμό στο παιχνίδι και πάλι πολύ καλό spacing και με τρίποντο (αυτή την φορά από τον Μιντζιά Α.) πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με τους φιλοξενούμενους να βασίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε isos και το σκορ να είναι 41 – 41 με 3 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι και πάλι άσκησαν press αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με assist του Γουλανδρή και τρίποντο του Μιντζιά Α. πήραν προβάδισμα 3 πόντων με τις άμυνες να δυναμώνουν και το σκορ να είναι 46 – 45 με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο ομάδες κυριολεκτικά neck and neck, o ΔΣΑ με ένα εκπληκτικό drive του Καραμπά Φ. πήρε προβάδισμα 3 πόντων αλλά ο Ραλλάκης Χ. απάντησε αμέως με εύστοχο τρίποντο και ισοφάρισε για την ομάδα του σε 48 – 48 με 28” για λήξη και κατοχή για ΔΣΑ. Στην συγκεκριμένη κατοχή οι παίκτες του Deree κατάφεραν να βγάλουν άμυνα και να πάρουν την κατοχή της μπάλας με 5” για λήξη στην οποία και πάλι ο Ραλλάκης Χ. κατάφερε με ένα coast to coast πέρασε όλη την ομάδα του ΔΣΑ και ευστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμορφώνοντας το τελικό 48 – 50 και δίνοντας στη ομάδα του την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μιντζιάς Α. με 11 (2) και Παπαδάκος Λ. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ραλλάκης Χ. με 20 (2) και Πρίφτης Ι. με 6 πόντους αντίστοιχα.