44 - 57

10/01/2024 20:00 Commercial League B 23/24 7 40'

ΕΛΑΝΕΤ141311644
Vodafone1218131457

Στην κορυφή της βαθμολογία με ρεκόρ 5-1 παρέμεινε η ομάδα της VODAFONE μετά τη νίκη της με 44-57 επί της ομάδας της ΕΛΑΝΕΤ, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το 2024. Η ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ από την άλλη έκανε την 3η σερί της ήττα με το ρεκόρ της πλέον να είναι στο 3-3.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της ΕΛΑΝΕΤ, το μοναδικό το οποίο «κέρδισε» στο επιμέρους σκορ από τα 4. Με το Μπαντρά να κυριαρχεί σκοράροντας μέσα στη ρακέτα αλλά και από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 14-12, με το Φουφουδάκη να έχει τους 9 από τους 12 πόντους της ομάδας της VODAFONE.

Η ομάδα της VODAFONE μπήκε πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα της και με ένα 4-12 πήρε κεφάλι στο σκορ με 18-24. Ο Σκιαθίτης από την ΕΛΑΝΕΤ με τους 7 του πόντους στο δεκάλεπτο βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ για το 27-30 του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπυ και στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να μην ξεπερνάει τις 2 κατοχές σε κανένα σημείο του. Η VODAFONE έλεγχε μεν το ρυθμό του αγώνα αλλά η ΕΛΑΝΕΤ κατάφερνε να παραμένει σε μικρή απόσταση. Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΛΑΝΕΤ ήταν άστοχη, με τα τρίποντα του Καραμαλίκη να γέρνουν οριστικά την πλάστιγγα προς τη μεριά της VODAFONE.

Σημαντική η διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ της VODAFONE με 42 έναντι 23 της ΕΛΑΝΕΤ, όπως επίσης και οι 9 χαμένες βολές της ΕΛΑΝΕΤ.

Κορυφαίος του αγώνα ο Δημητρόπουλος με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα απολαυστικό double – double. Πολύτιμοι οι Φουφουδάκης και Καραμαλίκης. Σκιαθίτης και Τσομώκος οι καλύτεροι των ηττημένων.