03/06/2022 21:30 Commercial League Major 21/22 15 40'

ΕΖΑ2020162076
AVIN282122264

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της  EZA και της Avin Oil οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76-64.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων επιστράτευσαν άμυνα ζώνης ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά επιθετικά με τους γηπεδούχους να εμφανίζονται κάπως πιο άστοχοι από τους αντιπάλους τους που με πάσες στο κενό έβρισκαν  σκορ κάνοντας το 9-13 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, τα τρίποντα έπαιξαν σημαντικό ρόλο για τη διακύμανση του σκορ αφού οι γηπεδούχοι δεν ήταν εύστοχοι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20-28.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το γρήγορο τέμπο του αγώνα φάνηκε πως αποσυντόνισε τις ομάδες επιθετικά που επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας εκ διαμέτρου αντίθετο με τα μέχρι εκείνη την στιγμή γενόμενα  και το σκορ ήταν 31-28 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η λύση δόθηκε μέσω των τριπόντων από τη πλευρά των γηπεδούχων που άυξησε τη διαφορά και τους έδωσε μια νέα δυναμική εξ αιτίας και της αστοχίας των αντιπάλων  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-30

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της ΕΖΑ συνέχιζαν με γρήγορους αιφνιδιασμούς να βρίσκουν σκορ και να κρατούν τα ηνία του αγώνα. Οι παίκτες της Avin Oil , από τη δική τους πλευρά ανέβασαν την απόδοση τους και εμφανίζονταν να είναι ανταγωνιστικοί αφού έβρισκαν σκορ σημαντικό ώστε να μένουν σε θέση να διεκδικήσουν τον αγώνα στα επόμενα λεπτά του αγώνα. Η περίοδος έκλεισε  με σκορ 56-42 που έδινε στους γηπεδούχους το πρώτο λόγο για το ρζ φύλλο αγώνα

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες κονταροχτυπήθηκαν και στις 2 πλευρές του παρκέ προκαλώντας ένα ισορροπημένο επιμέρους σκορ φτάνοντας το στο  65-49 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι προπορευόμενοι έπαιξαν αποφασιστικά δείχνοντας πως δεν έχουν καμμιά διάθεση να διακινδυνεύσουν τη νίκη τους με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 13 πόντους.  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 76-64.