42 - 51

09/12/2021 22:00 Commercial League A 21/22 6 40'

ΕΖΑ8781942
Entersoft24491451

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής για την Commercial League A που διεξήχθη στη Λεόντειο   μεταξύ της  ΕΖΑ  και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-51.

Στην έναρξη του αγώνα οι 2 αντίπαλοι επέλεξαν να εκδηλώσουν γρήγορες επιθέσεις , στυλ που ουσιαστικά ταίριαξε στους φιλοξενούμενους. Στα πρώτα 2 λεπτά είχαν σερί 10-0 το οποίο δεν διεκόπη  ούτε στα επόμενα 3 λεπτά καταφέρνοντας να το αυξήσουν κατά άλλους 7. Η δυστοκία των γηπεδούχων ,αξίζει να σημειωθεί πως έπαψε 4¨30 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου  με την  Entersoft να επιδεικνύει πολύ ομαδικό παιχνίδι το οποίο της επέτρεψε περίοδο να κλείνει τη πρώτη περίοδο με 8-24.

Στο 2ο Δεκάλεπτο, λόγω της διαφοράς, ο ρυθμός έπεσε με τις ομάδες να κάνουν πολλά λάθη   κατι το οποίο αντικατοπτρίστηκε και στο δείκτη του σκορ  το σκορ καθώς μέχρι τα μισά της περιόδου το επί μέρους σκόρ ήταν 2-5 Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα πολλά λάθη συνεχίστηκαν που οδήγησαν και σε αρκετές εναλλαγές στη κατοχή μέσω κλεψιμάτων. Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε να φαίνεται και η διαφορά στο βάθος των πάγκων καθώς η αντοχή των φιλοξενούμενων υπερτερούσε των αντιπάλων τους κρατώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα ωστόσο ( 16-33).

Στο 2ο μέρος της αναμέτρησης οι ομάδες μπήκαν “κρύες” καθώς παρέμειναν άστοχες για τα πρώτα 2 λεπτά, μοτίβο που δεν άλλαξε μέχρι το πρώτο μισό της περιόδου με τις ομάδες να σκοράρουν 1 καλάθι έκαστη. Στην πορεία τα 2 στρατόπεδα επιχείρησαν περιττές άστοχες προσπάθειες τριπόντων. Δείγμα της χαλαρότητας υπήρξε η επίτευξη μόλις 4 πόντων στο σύνολο της περιόδου από πλευράς φιλοξενούμενων έναντι 7 των παικτών της ΕΖΑ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες εμφανίστηκαν με αντίστροφη διάθεση με τους παίκτες να βελτιώνουν και την αποδοτικότητα τους φέρνοντας το σκορ στο 28- 48 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της ΕΖΑ παρα την σωματική κούραση και τη διαφαινόμενη ήττα έπαιξαν ψυχωμένα μειώνοντας τη διαφορά αισθητά φτάνοντας σε μονοψήφια επίπεδα, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις παράλληλα (42-51).