ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. vs ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ

05/02/2019 20:30 Elite League 18/19 12 40'

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι αντάξιο του επιπέδου της Elite κατηγορίας το βράδυ της Τρίτης 05/02 η ομάδα των Ελληνικών Πετρελαίων πηρε την νίκη απέναντι στους Τοξότες Πεύκης με σκορ 61 – 50. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη την διάρκεια του και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την διαφορά ποιότητας των 2 ομάδων.

Το ματς ξεκίνησε με τους παίχτες του Τοξότη να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένοι στο πλάνο που είχαν ετοιμάσει, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τις αδυναμίες των αντιπάλων τους. Το τρίποντο του Χριστούλη και η υπέροχη του Κερατσά κάτω από την αντίπαλη ρακέτα έδωσαν αέρα 5 πόντων στην ομάδα τους. Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο νωχελικά στον αγώνα και ιδιαίτερα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές προσπάθειες πότε με τον Κουτούζη και πότε με τον Κουτρούλη να απειλήσουν και να μειώσουν την διαφορά. Στο τελείωμα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 8 – 15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και για τις 2 ομάδες με αποτέλεσμα να βελτιωθεί σημαντικά και το θέαμα. Οι παίχτες του Τοξότη συνέχισαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι κυρίως από την περιφέρεια τώρα με την βοήθεια του Χριστούλη, του Αγγελίδη και του Μπαζίγου κάνοντας το σκορ 13 – 20. Οι φωνές του coach Καλαφατάκη αφύπνισαν τους παίχτες του με αποτέλεσμα να πετύχουν πολύ γρήγορα ένα σερί 10 – 0. Μπαντακούδης και Αραούζος συνεργάζονταν άψογα με τον Κουτούζη και ο αγώνας έγινε derby. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο σερί των αντιπάλων τους με ένα δικό τους 0 – 8 και το σκορ έγινε 23 – 28 με τον Χριστούλη και τον Κερατσά να βομβαρδίζουν έξω από τα 6,75. Στο τελείωμα όμως του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 29 – 28 χάρις τρεις όμορφες προσπάθειες από τους Μπαντακούδη, Αβραμίδη και Κουτρούλη.

Στην 3η περίοδο ο αγώνας είχε μια άγρια ομορφιά αφού οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα συνεχώς. Αρχικά οι παίχτες των ΕΛ.ΠΕ ξέφυγαν με 5 πόντους χάρις τον Μπαντακούδη και τον Αβραμίδη που ήταν ζεστοί από πριν. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν κατευθείαν με ένα τρίποντο από τον Αγγελίδη και ένα δίποντο από τον ακούραστο Κερατσά και το σκορ έγινε 33 – 35. Όλη η περίοδος πήγαινε κάπως έτσι με τις 2 ομάδες να αποδίδουν υπέροχο θέαμα στο παρκέ και στο 30´ το σκορ ήταν 44 – 43 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα πράγματα ξεκαθάρισαν. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους, άνοιξαν το rotation, ο Κουτούζης μοίραζε την μια ασίστ μετα την άλλη και ο Μπαντακούδης μαζί με τον Κουτρούλη και τον Κατζέλη τελείωσαν το παιχνίδι. Οι παίχτες του Τοξότη μέχρι σε εκείνο το σημείο έπαιζαν εξαιρετικά αλλά όσο περνούσε ο χρόνος οι δυνάμεις τους τους εγκατέλειψαν. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα των ΕΛ.ΠΕ να φεύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 61 – 50.

Για τους νικητές Αβραμίδης και Μπαντακούδης βοήθησαν σημαντικά πετυχαίνοντας 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα του Τοξότη εξαιρετικός ήταν ο Κεράτσας με 16 και 10 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Ραχιώτης, Σπυρλιδάκης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κουτούζης Παύλος (Παίχτης Ελ. Πετρελαίων) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Φανήκανε και οι 2 ομάδες πολύ κουρασμένε, ειδικά τα παιδιά του Τοξότη που ήταν και 6 άτομα. Πιστεύω ότι λόγω του ότι ήμασταν 2 – 3 παραπάνω, καταφέραμε και λόγω κούρασης πήραμε στο τέλος το παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες, προχωράμε και βλέπουμε ένα ένα παιχνίδι ξεχωριστά και πάμε για το επόμενο.”

Αρβανίτης Ιωάννης (Παίχτης Τοξότη Πεύκης) : “Συγχαρητήρια στα Πετρέλαια. Ήμασταν 7 παίχτες και μας αλλάξαν τα “πετρέλαια”. Τα δώσαμε όλα, αλλά δυστυχώς η κούραση μας λύγισε, ενώ ήμασταν στο καλάθι 1 λεπτό πριν το τέλος, μείναμε από δυνάμεις και τελικά χάσαμε.”