55 - 60

11/12/2018 20:10 Elite League 18/19 7 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1313131655
Deree1319171160

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ Α.Ε. και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο αντίπαλοι σε σετ επιθέσεις αλλά ήταν νευρικές στις τελικές τους επιλογές και είχαν αρκετά λάθη με το σκορ να είναι 6 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο ανέβηκε με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες οι οποίες βρήκαν ρυθμο και έμειναν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι ελεύθερο και καθαρό μπάσκετ, οι άμυνες και αυτές καθαρές αλλά το DEREE άρχισε να ευνοείται από αυτό το παιχνίδι, πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 17 – 21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και με αιχμή τον Αντωνόπουλο Φ. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, τα ΕΛΠΕ με τρίποντο του Κουτουζή Π. αντέδρασαν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26 – 32.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από τα πρώτα λεπτά το DEREE μπήκε με καλύτερα πατήματα, επέβαλε το παιχνίδι του και με πολύ καλή παραγωγή από assist ανέβασε την διαφορά σε 10+ πόντους, οι αντίπαλοι του δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το γρήγορο τέμπο αλλά διατήρησαν σταθερή την διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 49.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά όπου τα ΕΛΠΕ με μεγάλη μαχητικότητα και με πρωταγωνιστή τον Αβραμίδη Ι. (με 4 πόντους και μία assist του ίδιου) ολοκλήρωσαν run 7 – 0 και το σκορ ήταν 48 – 53 με 4′, οι αντίπαλοι τους παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης και είδαν το σκορ να διαμορφώνεται σε 49 – 53 με 2′, σε 51 – 54 με 1:30” και 53 – 56 με 1′. Στο τελευταίο λεπτό παρόλα αυτά τα ΕΛΠΕ δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα η ομάδα του DEREE να διατηρήσει το προβάδισμα και να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουτρούλης Π. με 26 (2) και Κατζέλης Β. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αντωνόπουλος Φ. με 17 και Ραλλάκης Χ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές:Μπούκας Α., Χρηστίδης Π.