63 - 57

25/04/2018 22:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1417141863
DHL1115161557

Στον Αγώνα μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της DHL (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες) οι πρώτοι κατάφραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το σκορ να είναι 7 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν να βρουν τους ελεύθερους παίκτες αλλά παράλληλα χαρακτηρίστηκαν από πολλά αβίαστα λάθη, έμειναν κοντά στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν ζεστοί αλλά τα ΕΛΠΕ με 2 σερί assist του Κουτουζή Π. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με την DHL όμως να αντιδρά άμεσα, τα ποσοστά ανέβηκαν και το σκορ ήταν 25 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ και εκτέλεσαν τα συστήματα τους αλλά τα ΕΛΠΕ διατήρησαν το προβάδισμα και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 31 – 26.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό και ποιοτικό μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα 1 – 3 κατοχών, το σκορ να διαμορφώνεται σε 55 – 48 με 5 λεπτά για λήξη και με 3 σερί τρίποντα της DHL (ένα του Μπουτσικάκη Π. και δύο του Μανωλέα Ν.) το σκορ έγινε 57 – 57 με 3′ για λήξη. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα τα ΕΛΠΕ να ξαναπάρουν το προβάδισμα καθώς και την Νίκη.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Αυγερινός

Καρμογιάννης Κωνσταντίνος (Αρχηγός DHL)

”Πιστεύω πως έγινε ένα καλό παιχνίδι και από τις 2 ομάδες το οποίο θεωρώ ότι κρίθηκε στις λεπτομέρειες.Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι και το πώς θα μπορέσουμε να το κερδίσουμε.”