16/11/2016 20:00 League B2 16/17 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1517171160
KPMG13862148

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της KPMG, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, αλλά έχοντας χαμηλά ποσοστά και μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 7–4. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό με την KPMG να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στη ζώνη, αλλά να βρίσκει λύσεις από αιφνιδιασμούς, τα ΕΛ.ΠΕ να έχουν περισσότερη υπομονή στις οργανωμμένες επιθέσεις τους και σημαδεύοντας τους ψηλούς τους και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ κατάφεραν και διατήρησαν προβάδισμα 1–2 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν καλύτερο ρυθμό και να είναι πιο συγκεντρωμένοι στις σετ επιθέσεις τους, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών με την KPMG να συνεχίζει να εντοπίζει πρόβλημα στις οργανωμμένες επίθεσεις της, τους αντιπάλους της να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις από τους ψηλούς τους και το σκορ να είναι 25 – 13 στα στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις άμυνες να δυναμώνουν, τους παίκτες της KPMG να αρχίζουν να δείχνουν σημάδια ζωής επιθετικά, αλλά και τους παίκτες των ΕΛ.ΠΕ να συνεχίζουν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, να διατηρούν προβάδισμα 10+ πόντων και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς καλά πατήματα και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με τους γηπεδούχους όμως και πάλι να έχουν καλύτερες τελικές επιλογές με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα και το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 38 – 24. Στην συνέχεια η KPMG συνέχισε να βασίζεται υπερβολικά στις σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί της θα συνεχίζουν να βγάζουν άμυνες, να αρχίσουν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ βρίσκοντας εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει και άλλο και η περίοδος να κλείσει με σκορ 49 – 27.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της KPMG με το καλημέρα μπήκαν με περισσότερη ενέργεια αμυντικά και βελτιώνοντας την κυκλοφορία της μπάλας επιθετικά, βρήκαν διαδοχικές λύσεις με τους παίκτες των ΕΛ.ΠΕ να δείχνουν σημάδια χαλάρωσης, με αποτέλεσμα να κολλήσουν επιθετικά και να μείνουν χωρίς καλάθι στα πρώτα 4 λεπτά με την διαφορά να μειώνεται στους 13 πόντους. Παρόλα αυτά στην πορεία οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, άρχισαν και πάλι να σφυροκοπούν το ζωγραφιστό των αντιπάλων, οι φιλόξενούμενοι συνέχισαν να δείχνουν μαχητικότητα και να μην αφήνουν το παιχνίδι αλλά τελικά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους με την ομάδα της των ΕΛ.ΠΕ να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρβέλας Ν. με 21 και Νταλακούρας Λ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δεληγιάννης Α. 15 και Μιχαντάς Χ. με 12 (3) πόντους αντίστοιχα.