Date Time Season Full Time
23/05/2017 20:30 16/17 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1710142061
Nestle1821181875

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 75.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3 – 2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις αλλά τα ΕΛΠΕ μετά τα πρώτα 3 λεπτά βρήκαν περισσότερη παραγωγή από assist από τους αντιπάλους τους και διατήρησαν προβάδισμα μίας κατοχής με το σκορ να είναι 9 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε όλο και πιο γρήγορο τέμπο με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές αλλά ο γρήγορος ρυθμός ευνόησε την Nestle η οποία πέρασε μπροστά, με τα ΕΛΠΕ όμως να μένουν κοντά, τα ποσοστά ήταν καλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με ένα mini run 0 – 4 πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν γυρίζοντας σε άμυνα ζώνης 2 – 3 και βρίσκοντας παραγωγή από isos του Κατζέλη Β. αλλά η Nestle είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό επιθετικά και ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 21 – 28 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά οι παίκτες των ΕΛΠΕ συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, βασίστηκαν σε προσωπικές ενέργειες, παρουσιάστηκαν στατικοί επιθετικά και είχαν αρκετά αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα η Nestle να βγάλει διαδοχικές άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Σελιτά Κ. τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά τελικά τα ΕΛΠΕ με 2 σερί τρίποντα των Μαρκάκη Β. και Κυριαζή Β. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 27 – 39.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των ΕΛΠΕ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική ημέρα, τους παίκτες της Nestle να παραμένουν συγκεντρωμένοι και ασκώντας press και επιβάλοντας γρήγορο ρυθμό πήραν προβάδισμα 20 πόντων, διατήρησαν διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κατζέλης Β. με 18 (1) και Κουτρούλης Π. με 11, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 23 (1) και Αρμένης Ν. με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.