66 - 68

05/04/2017 20:30 League B2 16/17 40'

Nestle1913171766
Ελληνικά Πετρέλαια1326141568

Στο παιχνίδι της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 68.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα από την αρχή, πίεσαν το τέμπο του αγώνα και βρήκαν διαδοχικά σουτ σε ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με σκορ 10 – 1 στα πρώτα 3 λεπτά. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν time out και μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση, γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2 – 3 και με 2 σερί τρίποντα από τους Κυριαζή Β. και Κατζέλη Β. μείωσαν σε 5 πόντους, με το σκορ να είναι 12 – 7 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις με την Nestle να γυρνάει και αυτή σε ζώνη 3 – 2, τους παίκτες και από τις δύο ομάδες να δείχνουν υπομονή επιθετικά, να έχουν παραγωγή από assist και καλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 19 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες των ΕΛΠΕ μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε στατικά σουτ 3 πόντων και με διαδοχικές άμυνες και καλάθια στην αντίπαλη ρακέτα μείωσαν σε μία κατοχή, ενώ παράλληλα κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) και ισοφάρισαν με το σκορ να είναι 25 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Nestle γύρισε και πάλι σε man, έβγαλε τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και με αιχμή τον Σελιτά Κ. μετέτρεψε τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και βρήκε λύσεις αλλά και τα ΕΛΠΕ με πολυπρόσωπη συμβολή του Κατζέλη Β. πέρασαν μπροστά στα τελευταία 2 λεπτά, ακολούθησαν και αυτοί τον γρήγορο ρυθμό ανεβάζοντας το προβάδισμα σε 3 κατοχές με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 32 – 39.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό από την αρχή, αλλά με τους παίκτες των ΕΛΠΕ να συνεχιζουν να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα, να είναι πρώτοι σε όλες τις φάσεις και με καλύτερες τελικές επιλογές ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά παρόλα αυτά οι παίκτες της Nestle αντέδρασαν και με αισθητά μεγαλύτερη προσήλωση αμυντικά και στα ριμπάουντ (με πολύτιμη συμβολή του Γκούρου Π.) μείωσαν με το σκορ να είναι 39 – 47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και με 2 διαδοχικές assist του Κυριακόπουλου Ε. και 2 σερί τρίποντα του Αρμένη Ν. μείωσαν σε 3 πόντους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 49 – 53.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, οι άμυνες όμως είχαν τον πρώτο λόγο, τα ΕΛΠΕ ευνοήθηκαν ελαφρώς από το πιο physical παιχνίδι και διατήρησαν προβάδιμσα 1 – 2 κατοχών αλλά η Nestle με εύστοχο τρίποντο του Κυριακόπουλου Ε. μείωσε σε 60 – 61 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά αλλά να έχουν χαμηλά ποσοστά, να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και το σκορ διαμορφώθηκε σε 66 – 66 με 50” για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να βγάζουν άμυνες και το σκορ παρέμεινε το ίδιο με 3” και κατοχή για ΕΛΠΕ, στην οποία με assist του Καρβέλα Ν. και εύστοχο σουτ του Κουτρούλη Π. οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελιτάς Κ. με 27 (1) και Παπαδόπυλος Χ. με 10 (3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κατζέλης Β. με 15 (3) και Κουτρούλης Π. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.