EY1311111247
Mytilineos1411141554

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΕΥ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 5–4 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία ο Μυτιληναίος άρχισε σιγά-σιγά να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Χαρταβέλλα Π., οι γηπεδούχοι έδειξαν υπομονή απέναντι στην ζώνη, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις, να βρίσκουν ρυθμό στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 13 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με το παιχνίδι όμως να παίρνει πιο γρήγορο τέμπο, τις δύο ομάδες να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες και το σκορ να είναι 19 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ΕΥ συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τον Αγγέλου Θ., ο Μυτιληναίος από τον Κανελλόπουλο Κ., τις δύο ομάδες να πάνε neck and neck και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 24 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο αντίπαλοι με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά στην αρχή και το σκορ να είναι 30 – 27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η ΕΥ άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα, να βρίσκει ρυθμό στο σετ και να τρέχει σε αιφνιδιασμούς, με τον Μυτιληναίο να συνεχίζει να είναι στατικός και να βασίζεται υπερβολικά σε μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών. Παρόλα αυτά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, άρχισαν να τρέχουν και αυτοί σε αιφνιδιασμούς και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους στο τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 35 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, με καλές και physical άμυνες, αλλά και πάλι ο Μυτιληναίος κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια από αιφνιδιασμούς, διατηρώντας προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ να είναι 39 – 44 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες της ΕΥ συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, έχοντας στατικές επιθέσεις, με τους αντιπάλους τους να κάνουν καλή δουλειά στα ριμπάουντ και με πρωταγωνιστή επιθετικά τον Κανελλόπουλο Κ. (τόσο με assist όσο και με σκοράρισμα), ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές με το σκορ να είναι 44-48 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της ΕΥ ξύπνησαν, πίεσαν αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσσες, έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς με αιχμή τους Αγγέλου Θ. και Κοκαράκη Ν. και μείωσαν σε μία κατοχή, με τον Μυτιληναίο όμως με ένα μεγάλο τρίποντο του Κανελλοπούλου Κ. στο τελευταίο λεπτό να διαμορφώνει το σκορ σε 47 – 52 με 20” για λήξη και κατοχή για ΕΥ, στην οποία οι γηπεδούχοι αστόχησαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Θ. με 26 (1) και Αληγέωργας Β. με 6, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κανελλόπουλος Κ. με 15 (2) και Αντωνάκης Α. με 10 (1) πόντους αντίστοιχα.

Κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου ο παίκτης του Μυτιληναίου Χαρταβέλλας Π. υπέστη τραυματισμό στο γόνατο, για τον οποίο η Διοργάνωση εύχεται περαστικά και ελπίζει να μην είναι όσο σοβαρός φάνηκε αρχικώς.