47 - 45

18/11/2015 21:30 League C1 15/16 40'

Κ&Β Κοντζίνος E.Ε121481347
Intersport98171145

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Κ & Β ΚΟΝΤΖΙΝΟΣ Ε.Ε και της INTERSPORT, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-45.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, αλλά στο επιθετικό κομμάτι η ομάδα του Κοντζινού έβγαλε σαφώς μεγαλύτερη ενέργεια στο γήπεδο και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού και πέτυχε εύκολα καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά μετά τα πρώτα λεπτά, βελτίωσαν αισθητά τις τελικές επιλογές τους και με καθαρό μυαλό και υπομονή στο σετ παιχνίδι έμειναν κοντά στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές με πολλά λάθη και κακές τελικές επιλογές στις σετ επιθέσεις τους. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν εύκολες λύσεις μέσω αιφνιδιασμών αλλά οι γηπεδούχοι με σαφώς καλύτερα τελειώματα στο transition κατάφεραν αργά αλλά σταθερά να διευρύνουν την διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να είναι 26-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Intersport ξεκίνησε με άμυνα ζώνης 2-3, και εφαρμόζοντας την καλά, έβγαλε άμυνες τις οποίες και μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς, πέτυχε εύκολους πόντους και ανέβασε την ψυχολογία της. Ο Κοντζινός από την άλλη πλευρά βγήκε κυριολεκτικά εκτός ρυθμού στις σετ επιθέσεις του, με αποτέλεσμα να βλέπει την διαφορά αργά αλλά σταθερά να μειώνεται, ενώ στο τελευταίο τρίλεπτο η Intersport με ένα mni run κατάφερε και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 34-34!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Intersport συνέχισε να βγάζει ενέργεια και έχοντας βρει ρυθμό στις σετ επιθέσεις της (οι οποίες βασίζονταν σε pick & rolls), κατάφερε και πέρασε μπροστά στο 5;50” με διαφορά 2 κατοχών. Κάπου εκεί όμως τελείωσε και το comeback των φιλοξενούμενων αφού οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έβγαλαν άμυνες και μετατρέποντας τες σε αιφνιδιασμούς κατάφεραν με την σειρά τους στο 1:13” και πέρασαν αυτοί μπροστά με διαφορά δύο κατοχών. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα η Intersport έμεινε κοντά στο σκορ και είχε ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα να στείλει το ματς στην παράταση αλλά η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γρατσιάτος Γ. με 14 και Καραμανίδης Γ. με 12, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σακαρέλος Κ. με 19(2) και Τσιφλίδης Δ. με 15 πόντους αντίστοιχα.