ΚΟΝΤΖΙΝΟΣ – PLEIADES

13/01/2016 19:00 League C1 15/16 40'

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Κοντζινού και της Pleiades, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 49.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους όμως να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και καλύτερα ποσοστά και να παίρνουν το προβάδισμα στα μισά της περιόδου με το σκορ 9-4. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, βελτίωσαν τις επιλογές τους και όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά πέρασαν και μπροστά με τους αντιπάλους τους να έχουν κολλήσει επιθετικά και το σκορ περιόδου να είναι 12 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με κυρίως σετ επιθέσεις και από τις δύο πλευρές, αλλά με τους παίκτες του Κοντζινού να ξαναβρίσκουν την συγκέντρωση τους και με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας να ισοφαρίζουν και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 18 – 19. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές με χαμηλά ποσοστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα η Pleiades μπήκε με με διάθεση να τρέξει σε αιφνιδιασμούς, με τον γρήγορο ρυθμό να την ευνοεί τελικά και να ξεκινήσει την περίοδο με ένα run 9 – 0 στα πρώτα δύο λεπτά! Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τη διαφορά να φτάνει στους 10 πόντους, τους γηπεδούχους να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους, να μην έχουν καθαρό μυαλό και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 29 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δείχνοντας σημάδια ζωής, κυρίως με την επιθετική συνδρομή του Κοντζινού Κ. και να ψαλιδίζει σιγά-σιγά τη διαφορά φτάνοντας την στους 4 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το run των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και να δέχονται την ισοφάριση 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία 3 λεπτά και οι δύο ομάδες πήγαιναν neck του neck, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες του Κοντζινού με 2 σερί τρίποντα κατάφεραν και πέρασαν μπροστά, πήραν μια διαφορά 3 πόντων και απέσπασαν τελικά τη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως η Pleiades είχε την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η μπάλα τελικά δεν της έκανε χατήρι.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραμανίδης Γ. με 21 (1) και Κοντζινός Κ. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζαλμάς Σ. με 21 (1) και Πατρώνης Π. με 15 πόντους αντίστοιχα.