ΜΑΣΤΟΡΑΣ – FACTORING TRIPLE G

40 - 31

27/11/2016 14:30 League C1 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD και της FACTORING TRIPLE G, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40 – 31.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά παρουσιάστηκαν διστακτικές στις τελικές επιλογές τους, έχοντας χαμηλά ποσοστά και κάνοντας αρκετά αβίαστα λάθη με το σκορ να είναι 3–2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε καλό τέμπο, με τις άμυνες να δυναμώνουν, τα ποσοστά να συνεχίζουν να είναι χαμηλά και το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 5–6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, αλλά τους παίκτες και των δύο ομάδων να συνεχίζουν να έχουν πολύ βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 7–8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν να λύνονται επιθετικά, να βελτιωνούν τα ποσοστά τους, να μένουν κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 11 – 13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αλλά με τον Μάστορα αργά αλλά σταθερά να αρχίζει να κυκλοφορεί την μπάλα, να βρίσκει επιθετική παραγωγή από assist και να διατηρεί προβάδισμα 1–2 κατoχών με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 17 – 16. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες της Triple G ξύπνησαν, βρήκαν ρυθμό και λύσεις από τη γραμμή των 3 πόντων και με 3 σερί τρίποντα από τους Μαυραγάνη Π., Λούμπα Κ. και Κολιοκώτση Π., κατάφεραν να περάσουν μπροστά, με τον Μάστορα όμως να κάνει ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό και να κλείνει την περίοδο με σκορ 28 – 24.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνίδι συνέχισε σε πιο αργό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις, τον Μάστορα όμως με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς από τον Δολιανίτη Σ. να διατηρεί προβάδισμα 1–2 κατοχών με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 32 – 28. Στα τελευταία 5 λεπτά η ομάδα της Triple G συνέχισε να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, βασιζόμενη κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, σε αντίθεση με τον Μάστορα οποίος άρχισε να βρίσκει συστηματικές λύσεις από τον Δολιανίτη Σ., ανεβάζοντας το προβάδισμα για πρώτη φορά σε 3 κατοχές, το οποίο και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δολιανίτης Σ. με 15 και Σερεβέτας Π. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κολιοκώτσης Π. με 9 (1) και Λούμπας Κ. με 6 (1) πόντους αντίστοιχα.