62 - 67

10/02/2016 21:30 League C1 15/16 40'

Μαστορας & Mood1214162062
Novibet1823141267

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑΣ & MOOD και της NOVIBET (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και τους γηπεδούχους να έχουν καλό spacing απέναντι στη ζώνη και καλά ποσοστά στα μακρινά σουτ, με το σκορ να είναι 7– 6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο το παιχνίδι συνέχισε με καλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να έχουν καλά ποσοστά, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες με καλές επιλογές και λύσεις επιθετικά από την αρχή, αλλά με την Novibet κυρίως από τη γραμμή των 3 πόντων με αποτέλεσμα να διατηρεί μια διαφορά 2–3 κατόχων και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 22 – 29. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο μάστορας βελτιώθηκε αμυντικά, συνέχισε να έχει υπομονή απέναντι στη ζώνη, μείωσε σε μία κατοχή, αλλά παρόλα αυτά η Novibet  στα τελευταία 3 λεπτά με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς, έκανε ένα run 12 – 0 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά σιγά-σιγά βρήκαν πατήματα, με τον Μάστορα να ψαλιδίζει αργά αλλά σταθερά την διαφορά και το σκορ να είναι 37 – 47, 3 λεπτά πριν το τέλος. Η Novibet από την άλλη πλευρά και πάλι από την γραμμή των 3 πόντων βρήκε λύσεις, διατήρησε μια διαφορά + 10 πόντων και έκλεισε την περίοδο με σκορ 42 – 55.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι γηπεδούχοι πιο δυνατά στην αρχή, με πολύ καλύτερες άμυνες και καθαρό μυαλό επιθετικά, μείωσαν εκ νέου σε 10 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά και σε 9 στα μισά της περιόδου, με τους παίκτες της Novibet να δείχνουν σημάδια κόπωσης. Σε τελευταία 5 λεπτά ο Μάστορας συνέχισε το run και με σουτ 3 πόντων μείωσε σε 6 μόλις πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.Στα τελευταία τρία λεπτά οι γηπεδούχοι άσκησαν full press, με αποτέλεσμα η Novibet να συνεχίζει να έχει επιθετικά προβλήματα και δυόμισι λεπτά πριν το τέλος το σκορ να είναι 58 – 62. Στα τελευταία δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι με σαφώς πιο λίγες δυνάμεις και ενέργεια είδαν ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ να είναι 60 – 64 και την ομάδα του Μάστορα να μειώνει σε 62 – 64, 22” πριν το τέλος και με κατοχή για Novibet, η οποία αποδείχθηκε ψύχραιμη στο παιχνίδι των βολών και πήρε τελικά μία δύσκολη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σερεβέτας Α. με 15 και Μέρμηγκας Μ. με 11 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γρίβας Ι. με 25 (1) και Τζανής Θ. με 24 (5) πόντους αντίστοιχα.