54 - 67

11/03/2024 20:00 Commercial League A 23/24 14 40'

Μαυρογένης1212151554
Eurobank1518171767

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της UNION EUROBANK κερδίζοντας την ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ με 54-67. Οι πρωτοπόροι της Commercial League A δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους όπως σε άλλα φετινά ματς, όμως πέτυχαν τον στόχο τους, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-1 και βρίσκονται αγκαλιά με την κορυφή. Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ αν και έχει χαμηλό ρεκόρ 2-7 πολέμησε το παιχνίδι απέναντι στη σπουδαία αντίπαλο της  και λίγο έλειψε να πετύχει μια σπουδαία νίκη, με τη διαφορά των 13 πόντων να μην είναι απόλυτός αντιπροσωπευτική του αγώνα.

Με άμυνα ζώνης επέλεξαν και οι δύο ομάδες να αμυνθούν, η UNION EUROBANK σε όλο τον αγώνα, ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ την άλλαξε σε man to man στην τέταρτη περίοδο. Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ ξεκίνησε κάπως καλύτερα τον αγώνα  με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν (7-5) με το συνήθη όμως ύποπτο Μυλωνά να σκοράρει ώστε οι  φιλοξενούμενοι να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (12-15).

Η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με την UNION EUROBANK να διαβάζει σταδιακά καλύτερα την άμυνα των γηπεδούχων και να σκοράρει, ο ΜΑΥΤΟΓΕΝΗΣ μετά από time out βελτιώθηκε κάπως αλλά η διαφορά παρέμεινε κοντά σε διψήφια μεγέθη (24-33).

Ο Δανιάς με 8 σερί πόντους του μείωσε τη διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (35-39) με τους Λάλλο και Μυλωνά να σκοράρουν από την περιφέρεια και η διαφορά να επανέρχεται σε διψήφια επίπεδα (39-50).

Και όμως παρά το μικρό ρόστερ της (μόλις 6 παίκτες) ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ πολέμησε για την ανατροπή καταφέρνοντας να μειώσει μέχρι τους 3 πόντους (49-52), με την UNION EUROBANK όμως να έχει την εμπειρία ώστε να καταφέρει να διαχειριστή την πίεση, να βάζει μεγάλα καλάθια και να κατακτά τελικά μια δίκαιη νίκη.

Ο Μυλωνάς με 27 πόντους και ο Καραγιάννης με 15 οι καλύτεροι για την UNION EUROBANK. Κούβαρης και Δανιάς ξεχώρισαν για το ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ.