21/12/2023 21:30 Commercial League A 23/24 5 40'

Eurobank1621101562
Μαυρογένης131141341

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής μεταξύ της EUROBANK και της ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά καθώς έγιναν σύντομες επιθέσεις , καθώς η πρώτη ομάδα είχε μια μικρή διαφορά 9-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα πίεζε και άρχισε να μειώνει σε 14-13 , όμως στο τέλος έκανα λάθη και οι αντίπαλοι κατάφεραν να κλέβουν την μπάλα και να σκοράρουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα πράγματα συνέχιζαν το ίδιο , με γρήγορο ρυθμό η δεύτερη ομάδα έψαχνε ένα τρίποντο για να ισοφαρίσει , όμως η πρώτη ομάδα δεν της άφησε πολλά περιθώρια αύξησαν την διαφορά , μείωσαν λίγο αλλά δεν τα κατάφεραν με το ημίχρονο να κλείνει 37-24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα διεύρυνε ακόμα πιο πολύ το σκορ καθώς η δεύτερη ομάδα είχε πολλές αστοχίες και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 47-28.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα βρέθηκε χωρίς σκορ για 2 λεπτά , όμως το ίδιο ήταν και για την αντίπαλο της με σκορ 53-38 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η πρώτη ομάδα δυνάμωσε και με αιφνιδιασμούς και κλεψίματα σκόραρε και σφράγισε την νίκη της με το παιχνίδι να τελειώνει 62-41.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κοντοπάνος Σωτήριος(22 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Κοζομπόλης Γεώργιος (18 πόντους και 5 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δανιάς Δημήτριος (10 πόντους και 9ριμπάουντ) και ο Ραυτόπουλος Στάθης (10 πόντους και 6 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της EUROBANK να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.