45 - 48

23/03/2023 21:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Μαυρογένης81291645
Frezyderm111751548

Του κυπέλλου μεταξύ της μαυρογένης και της Frezyderm οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45-48.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος που είχε σερί 4 πόντων αλλά δέχτηκε απάντηση και έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν ισόπαλο στους 6 πόντους. Στην πορεία, η επιθετική αφλογιστία επηρέασε και τις 2 πλευρές αφού για 3 λεπτά έμεινε στο μηδέν. Οι παίκτες της Frezyderm ήταν εκείνοι οι οποίοι κατάφεραν να έχουν ένα σερί 5 πόντων και να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 8-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των παικτών της Mαυρογενης να εμφανίσουν καλύτερα πρόσωπο αφού αν και δοκίμαζαν αρκετά μακρινά σουτ που ήταν άστοχα, η άμυνα τους ήταν συμπαγής και τους επέτρεψε να ισοφαρίσουν στους 16 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο όμως, οι παίκτες της Frezyderm οργανώθηκαν και θέτοντας σε εφαρμογή νέες ιδέες κατάφεραν να βρουν εύστοχα σουτ 3 πόντων και έτσι στο ημίχρονο προηγούνταν με σκορ 20-28.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδες βγήκαν με όρεξη να παίξουν μπάσκετ αλλά οι άμυνες και από τις 2 πλευρές ήταν σε τόσο καλή κατάσταση που επέτρεψαν σε κάθε μία από αυτές να σημειώσει μόλις 2 πόντος μέχρι το εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα. στη συνέχεια κούρασε ξεκίνησε να κάνει την εμφάνισή της και τους γηπεδούχους να είναι σε θέση να τη διαχειριστούν καλύτερα και να καταφέρουν να μαζέψουν τη διαφορά φτάνοντας στο πόλύ υποσχόμενο για τη συνέχεια 29-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της μαυρογένης  μπαίνουν δυναμικά στο παρκέ και με ένα σερί 6 πόντων έδείχναν τα δόντια τους στους φιλοξενούμενους. Οι τελευταίοι όμως απάντησαν και έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 35-38. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο αγώνας ήταν οριακός με τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Οι παίκτες της Frezyderm κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στο αντίπαλο σκορ κρατώντας τη διαφορά πάντα από τους 3 πόντους και πάνω μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Σε αυτό το κομμάτι οι γηπεδούχοι κατέβασαν τη διαφορά στο 45-46 αλλά οι εύστοχες βολές των φιλοξενούμενων τους χάρισαν την πολυπόθητη γι αυτούς πρόκριση.