46 - 41

08/06/2023 21:30 Play Off Commercial League A 22/23 40'

Μαυρογένης158111246
Vodafone311131441

Στον αγώνα μεταξύ της Μαυρογενης και της Vodafone, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 46-41.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να διασφαλίσουν την καλή αμυντική τους λειτουργία. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν οργανωμένες με εκείνη όπου πήρε καλύτερο βαθμό ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έχοντας ένα σερί 9 πόντων είδαν την πρώτη περίοδο να κλείνει με ένα σημαντικό για αυτούς 15-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Vodafone, χάρη στο αργό τέμπο μπόρεσαν να μειώσουν έστω και λίγο τη μεγάλη διαφορά αλλά όχι αρκετά για να πέσει σε μονοψήφια επίπεδα. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 21-11. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες ήταν σκληρές και 2 ομάδες έδειχναν δυσκολία στο να βρουν στόχο. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η δίλεπτή σημείωση σκορ από την πλευρά της Vodafone δυσκόλεψε τις προσπάθειες τους να διεκδικήσουν τη νίκη αφού η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 28-17. Στην πορεία, η πίεση σε όλο το γήπεδο που εφάρμοσαν οι παίκτες της Vodafone υπήρξε ιδανική αντεπίθεση καθώς μπήκαν στην εξίσωση και διεκδίκηση της νίκης. Αυτό συνέβη επειδή h περίοδος έκλεισε με σκορ 35-27.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων έδειχναν πιο αποφασισμένοι για να διεκδικήσουν τον αγώνα, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν και έτσι με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 40-34. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της Vodafone, έκαναν την απέλπιδα προσπάθειά τους οι διεκδίκηση της νίκης. Σε αυτό το διάστημα κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο μηδέν για 2 λεπτά αλλά με το χρόνο να είναι σε βάρος τους δεν κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά και να διεκδικήσουν τη νίκη.