ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ vs FREZYDERM

21/01/2019 21:45 Super League B 18/19 9 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ (το οποίο αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες) και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 84.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι το ΚΟΛΛΕΓΙΟ ξεκίνησε πιο δυνατά με 2 σερί τρίποντα του Βοντετσιάνου Α. αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα με run 0 – 10 και πέρασαν μπροστά, με το σκορ να είναι 6 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι επιθέσεις ήταν γρήγορες, οι άμυνες σχετικά χαλαρές, οι δύο ομάδες βρήκαν επιθετική παραγωγή και έμειναν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 16.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι δύο αντίπαλοι σε περισσότερες σετ επιθέσεις, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν κυρίως σε σουτ 3 πόντων, οι φιλοξενούμενοι είχαν πιο πολλές επιλογές κοντά στο καλάθι και διατήρησαν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 22 – 27 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η FREZYDERM διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα μικρό προβάδισμα, ο Βοντετσιάνος Α. συνέχισε να κουβαλάει επιθετικά την ομάδα του, τα ποσοστά ήταν καλά και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 32 – 38.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος μένοντας κοντά έως και το τέλος της 3ης περιόδου αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης στο τελευταίο Δεκάλεπτο και δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες της FREZYDERM να παίρνουν από νωρίς στην 4η περίοδο διαφορά 10+ πόντων και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή κυριάρχησαν στα τελευταία 10 λεπτά του παιχνιδιού και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βοντετσιάνος Α. με 36 (7) και Δέμης Π. με 15 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σαρλής Ε. με 28 (1) και Ψαρρός Γ. με 21 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ιασωνίδης Ο., Δελδήμος Β.