ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ vs OTE COSMOTE

21/02/2019 21:10 Super League B 18/19 14 40'

Αρκετά εύκολα ξεπέρασε το εμποδίου του ΟΤΕ η ομάδα του Μητροπολιτικού κολλεγίου Αθηνών και πλησίασε ακόμα πιο πολύ την κορυφή της κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ακολουθώντας πίστα το πλάνο του προπονητή τους δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα παρά τις σημαντικές απουσίες που έχουν το τελευταίο διάστημα.

Οι παίχτες του Κολλεγίου μπήκαν όπως κάθε φορά με αρκετή ενέργεια στο παρκέ προσπαθώντας να επιβάλλουν τον δικό τους γρήγορο ρυθμό και με το τρίποντο του Μηνακάκη και το δίποντο του Ελένη έκαναν το 5 – 2. Στην συνέχεια οι παίχτες του ΟΤΕ βελτίωσαν την άμυνα τους και πέρασαν μπροστά χάρις τους 6 πόντους του Κοπετίνα. Οι γηπεδούχοι όμως ξαναπάτησαν γκάζι και με τον Δέμη αρχικά και τον Μηνακάκη στην συνέχεια  μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να πάνε την διαφορά στο +10.

Στην 2η περίοδο ο ρυθμός συνέχισε να είναι στα μέτρα των γηπεδούχων. Προσπαθούσαν συνεχώς να κλέψουν ή να πάρουν το ριμπάουντ και να τρέξουν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολους πόντους. Ο Δέμης οργάνωνε άψογα το παιχνίδι τους, ενώ Μηνακάκης και Γούναρης εκτελούσαν με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει πάνω από του 10. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη δεν είχαν καλές επιστροφές στην άμυνα, ενώ στην επίθεση η αστοχία τους από την περιφέρεια τους κόστιζε ενώ οι μόνοι που βοηθούσαν ήταν ο Κοπετίνας και ο Λεμονιάς. Το τελείωμα λοιπόν του ημιχρόνου βρήκε τους νέους να προηγούνται άνετα με σκορ 29 – 16.

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό ήταν ίδιο με πριν. Οι γηπεδούχοι με πολύ όμορφους συνδυασμούς με πρωταγωνιστή τον Δέμη και εκτελεστή τον Γούναρη συνέχιζαν να αυξάνουν την διαφορά που εφτασε μέχρι και το +20. Από την άλλη οι παίχτες του ΟΤΕ έχοντας και εκείνοι παρά πολλές απουσίες δεν είχαν την ενέργεια και το καθαρό μυαλό να γυρίσουν το παιχνίδι, μένοντας σε έναν πολύ παθητικό ρόλο που δεν μας είχαν συνηθίσει μέχρι τώρα. Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι παίχτες του ΟΤΕ είχαν αποδεχτεί την ήττα τους και παρ´ όλα αυτά προσπαθούσαν να χαρούν το παιχνίδι, ελπίζοντας πως αυτή η εμφάνιση θα ήταν μια παρένθεση. Από την άλλη οι παίχτες του coach Παναγόπουλου έκανα σωστή διαχείριση της διαφοράς που είχαν χτίσει από πριν και δεν άφησαν τους αντιπάλους να αμφισβητήσουν την κυριαρχία τους. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του κολλεγίου να φεύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 55 – 40.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Δέμης με 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ για την ομάδα του ΟΤΕ ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Κοπετίνας με 12.

Διαιτητές : Παπαδόπουλος, Μαϊτού.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών:

Δέμης Πέτρος (Παίχτης Μητρ. Κολλεγίου) : “Ήταν μια καλή εμφάνιση. Έχουμε πολλές απουσίες, έχουμε μείνει πολύ πίσω στην βαθμολογία. Ελπίζουμε θα προλάβουμε να καλύψουμε το κενό και να μπούμε στα play off.”

Κατσαΐτης Γιώργος (Coach ΟΤΕ COSMOTE): “Εμείς σήμερα τηρουμένων των αναλογιών με το ρόστερ που παρουσιάσαμε, το πρώτο μας μέλημα ήταν περισσότερο να παίξουμε λίγο πιο ελεύθερο μπάσκετ, να φανούμε όσο μπορούμε πιο ανταγωνιστικοί και μετά το αποτέλεσμα. Τα παιδιά το ευχαριστηθήκανε, συγχαρητήρια και στην  αντίπαλη ομάδα και καλή συνέχεια σε όλους.”