48 - 61

15/01/2017 16:00 League B1 16/17 40'

Mytilineos1710101148
Φ.Σ.Α.2114131361

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και του ΦΣΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για αιφνιδιασμούς, με το παιχνίδι να έχει καλό ρυθμό αλλά ο ΦΣΑ βρίσκοντας διαδοχικές λύσεις από την γραμμή των 3 πόντων, πήρε προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 4–11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, τις άμυνες να δυναμώνουν αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 3 κατοχών μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου Μυτιληναίος με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφερε να κλείσει την περίοδο με σκορ 17 – 21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με καλό ρυθμό, παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, έχοντας καλά ποσοστά και μένοντας παράλληλα κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 23 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε φρενήρη ρυθμό, με τους παίκτες των δύο ομάδων όμως να κάνουν πολλά αβίαστα λάθη, τα ποσοστά να πέφτουν και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27 – 35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες του ΦΣΑ μπήκαν με καλύτερα πατήματα και μεγάλη συγκέντρωση με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα στους 10+ πόντους, αλλά και οι γηπεδούχοι με 2 σερί τρίποντα του Μουχλίδη Δ. κατάφεραν να μειώσουν σε 2 κατοχές στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και πάλι, τα ποσοστά έπεσαν, οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν κυρίως σετ επίθεσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 37 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς καθαρό μυαλό και μένοντας χωρίς καλάθι στα πρώτα 2+ λεπτά, αλλά με την ομάδα του ΦΣΑ να διατηρεί προβάδισμα 10+ πόντων και το σκορ να είναι 38 – 52 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι άσκησαν press, έδειξαν φοβερή μαχητικότητα και δεν άφησαν το παιχνίδι, αλλά και οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν καθαρό μυαλό, τον έλεγχο του παιχνιδιού καθώς και μια διαφορά 3+ κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουχλίδης Δ. με 10 (2) και Αντωνάκης Α. με 9 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάγλος Μ. με 19 και Ρηγόπουλος Σ. με 13 πόντους αντίστοιχα.