61 - 58

19/03/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Mytilineos1212181961
DHL1217121758

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της DHL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία πολύ δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας καλύτερο ρυθμό και μετατράποντας τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς (με αιχμή τους Αθανασούλια Σ. και Βυζάντιο Δ.) πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν επιθετικά τους ψηλούς τους αλλά να μην βρίσκουν λύσεις και το σκορ 8 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο Μυτιληναίος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2 – 3, συνέχισε να βγάζει διαδοχικές άμυνες και να πιέζει το τέμπο του αγώνα, αλλά και η DHL με 2 σερί τρίποντα (από τους Μανωλέα Ν. και Μπουτσικάκη Π.) έκανε run 6 – 0, γύρισε και αυτή σε ζώνη 2 – 3 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της DHL χωρίς καθαρό μυαλό επιθετικά, ενώ ο Μυτιληναίος με 2 σερί κλεψίματα και αιφνιδιασμούς από τον Μουχλίδη Δ. ξαναπήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι και πάλι αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με τα περισσότερα σουτ να είναι εκτός ρυθμού, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι έχοντας καλές αποστάσεις και παραγωγή από assist διατήρησαν το προβάδισμα με το σκορ να είναι 22 – 17 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της DHL βελτιώσαν αισθητά την εκτέλεση της ζώνης τους, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με 2 τρίποντα του Μανωλέα Ν. και ένα συνολικό run 12 – 2 πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 24 – 29.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο, εκτέλεσαν καλά τις ζώνες τους και παράλληλα απέκτησαν καλό ρυθμό επιθετικά, αλλά με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να έχουν καλύτερη παραγωγή από assist και το σκορ να είναι 36 – 35 στα πρωτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Μυτιληναίος άρχισε σιγά σιγά να ασκεί και press με παγίδες, επιβάλλοντας και πάλι γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά και πάλι οι αντίπαλοι τους βελτιώθηκαν στα τελευταία 2 λεπτά και με 2 τρίποντα του Μπουτσικάκη Π. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 42 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι από την αρχή ζεστοί επιθετικά και με μεγάλη μαχητικότητα στην άμυνα και στα ριμπάουντ, αλλά ο Μυτιληναίος συνέχισε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Κανελλόπουλο Κ. (τόσο εκτελεστικά όσο και οργανωτικά), η DHL συνέχισε να βασίζεται σε σουτ 3 πόντων του Μπουτσικάκη Π., ενώ παράλληλα δεν είχε σε καλή μέρα ούτε τους ψηλούς της με αποτέλεσμα το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 54 – 48. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τρίποντο του Μανωλέα Ν. μείωσαν σε μία κατοχή και άμέσως μετά με καλάθι του Τσούνη Μ. σε έναν πόντο, τις δύο ομάδες να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα και να πάνε κυριολεκτικά neck and neck, με το σκορ να είναι 56 – 55 με 2′ και 59 – 58 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά τελικά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με το σκορ να παραμένει το ίδιο με 13” για λήξη και κατοχή για Μυτιληναίο, το παιχνίδι να οδηγείται στην διαδικασία των φάουλ, το σκορ να διαμορφώνεται σε 61 – 58, η DHL με τρίποντο του Μπουτσικάκη Π. είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με την ομάδα του Μυτιληναίου να παίρνει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κανελλόπουλος Κ. με 19 (3) και Μπενίσης Γ. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μανωλέας Ν. με 17 (5) και Χαλατσιάδης Β. με 10 πόντους αντίστοιχα.